Żywa lekcja historii

Ryszard Witkowski w Jednostce GROM

Jak poinformowała Jednostka Wojskowa GROM „rozpoczął się Kurs Działań Specjalnych, który jest początkiem ścieżki dla Operatorów Gromu.

Tradycyjnie już, historię „CICHOCIEMNYCH” Spadochroniarzy AK przybliżyła osoba, która odbierała Ich ze zrzutowiska – Pan Ryszard Witkowski.

Pan Ryszard, z perspektywy ówczesnego nastolatka, podzielił się swoimi wspomnieniami dotyczącymi tej operacji.
Warto dodać, że Pan Ryszard był pierwszym z 5 pilotów wyszkolonych w 1956 roku w pilotażu śmigłowców, więc Żołnierze mieli niezwykłą okazję zapytać jednego z prekursorów tej dziedziny lotnictwa o jego doświadczenie”.

Pan Ryszard w tym roku skończył 95 lat.


Ryszard WITKOWSKI “Romuald”, “Orliński” urodził się w 1926 r. w Milanówku. Przed wojną, harcerz 197 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy, brał udział w kursach modelarskich, budował modele latające. W 1941 roku został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), pod pseudonimem “Romuald”, a po scaleniu NOW z Armią Krajową zaprzysiężony, jako żołnierz AK “Orliński” w VII Obwodzie “Obroża” Okręgu Warszawskiego AK. W 1944 brał udział w osłonie alianckich zrzutów broni na placówkę “Solnica” koło Grodziska Mazowieckiego oraz odbiorze zrzutów Cichociemnych. Jesienią 1945 roku podjął studia w Sekcji Lotniczej Wydziału Mechanicznego Szkoły Inżynierskiej im Wawelberga i Rotwanda.

Był pilotem szybowcowym, a w 1947 uzyskał licencję pilota samolotowego. W 1949 roku rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa w Warszawie, jednak w 1950 roku, kiedy został aresztowany przez UB z powodu działalności w AK, stracił pracę i pozwolenie latania. Wrócił do Instytutu Lotnictwa w 1955 roku, odzyskał także uprawnienia pilota. Zajmował się pilotażem śmigłowców, jako jeden z pierwszych w kraju uzyskał licencję pilota śmigłowca.

Jest jednym z pionierów lotnictwa śmigłowego w Polsce, rekordzistą świata w czasie wznoszenia na 3000 m, pierwszym polskim pilotem lądującym śmigłowcem w górach.

” Lotnictwo nie jest niebezpieczne. Nigdy nie wybacza trzech rzeczy: lekkomyślności, niekompetencji i zaniedbania.”

 

źródło: JW GROM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *