W czerwcu 2019 roku Andrzej „Wodzu” Kruczyński – weteran Jednostki Wojskowej GROM, który m.in. dowodził akcją na platformie KAAOT i działaniami w porcie Umm Kasr w Iraku wydał swoją pierwszą książkę pod tytułem „72 godziny”. Po roku przyszedł czas na kolejną pozycję dotyczącą jego służby w JW 2305 – Wodzu zapowiada książkę „Zielona droga. 1990 – 2020”.
„Szanowny Czytelniku!
Niebawem oddam w Twoje ręce książkę, która będzie zapisem moich dokonań z kilkunastu lat życia. Niewielu jest ludzi, którzy – zaczynając swoją karierę zawodową – widzą siebie w jej kolejnych etapach: za lat 10, 20 czy więcej. Moje cele były sprecyzowane, jednak nie wybiegałem myślą aż tak daleko. Studiując w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, służąc ojczyźnie w GROM-ie koncentrowałem się na wypełnianiu powierzonych zadań i rozkazów. Nie zastanawiałem się nad tym, jak będzie wyglądało moje życie po zakończeniu służby, na emeryturze.
Wiele razy mówiłem o tym, że życie pisze swoje scenariusze, mi napisało konspekt niezwykły. Emerytem zostałem w wieku lat 40. Ilu ludzi, tyle pomysłów na to, jak żyć, będąc na przysłowiowej „zielonej trawce”. W moim przypadku to nie była „zielona trawka” to raczej zielona droga, którą szedłem, planując, marząc i wiedząc, że jeśli nie podejmę ryzyka, to nie osiągnę sukcesu.
Nigdy nie bałem się trudności i wyzwań. Ta siła mojej natury zaprowadziła mnie w miejsca niezwykłe, niedostępne dla bardzo wielu obywateli naszego kraju. Przyszło mi, jako jednemu z garstki współczesnych, być świadkiem powstawania symbolu. Stadion Narodowy w Warszawie, który dzisiaj wspaniale wpisuje się w krajobraz stolicy, powstawał na moich oczach. Co więcej i ja swoją cegiełkę – może nawet nie jedną – dorzuciłem do świetności tego obiektu. Zachwyt, który stadion wzbudza w kibicach i zwiedzających go turystach: tych polskich i tych zagranicznych, daje naprawdę ogromną satysfakcję.
Dostałem szansę i ją wykorzystałem. Mogłem spożytkować atuty, jakimi dysponowałem: wiedzę i doświadczenie zdobyte w czasie służby w JW 2305 oraz przymioty charakteru, które ukształtowały mnie na człowieka takiego, jakim jestem. Miałem zaszczyt i ogromną przyjemność tworzyć idee i wprowadzić je w życie. Na kilka lat zamieniłem dotychczasowy plac boju na plac budowy Stadionu Narodowego.
Ta książka to zapis wydarzeń, historii i anegdot, które miały miejsce w czasie kilku końcowych lat mojej służby w GROM-ie i kilku po rozpoczęciu nowego rozdziału, jakim niewątpliwie było przejście do cywila. W skrócie: od pułkownika do kierownika. Gros opisywanych zdarzeń skupia się wokół powstawania Stadionu Narodowego na europejski turniej piłkarski Euro 2012„.
Więcej o Andrzeju Kruczyńskim:
Weteran Jednostki Wojskowej GROM, który dowodził akcją na platformie KAAOT i działaniami w porcie Umm Kasr, w Iraku. Na swoim koncie ma udział w misjach zagranicznych m.in. na Haiti i na Bałkanach.
Wieloletni szef bezpieczeństwa Stadionu Narodowego. Wszechstronnie wyszkolony w zakresie operacji antyterrorystycznych oraz działań sił specjalnych. Współpracował z czołowymi służbami i formacjami zagranicznymi. Dowodził operacjami na terenie kraju i poza jego granicami.
Andrzej “Wodzu” Kruczyński w ubiegłym roku wydał książkę – „72 godziny. Umm Kasr, GROM, Navy SEALs” w której opisuje zdobycie terminala przeładunkowego ropy naftowej KAAOT przy granicy z Iranem, opanowanie tamy Mukarayin na północ od Bagdadu i kilkudniowe działania w porcie Umm Kasr. Były to najbardziej spektakularne akcje polskich jednostek po II wojnie światowej. Wojskowa Formacja Specjalna GROM wraz z amerykańskimi Navy SEALs dokonała niemożliwego. W kilkanaście dni żołnierze zdobyli najbardziej strategiczny punkt na mapie Iraku.
źródło: Andrzej “Wodzu” Kruczyński