Z czego uczyć się angielskiego do egzaminów STANAG 6001 – część II

STANAG 6001 angielski

W „Ramowym programie nauczania języka angielskiego w siłach zbrojnych RP” dla poziomu pierwszego STANAG 6001 podano dwa kręgi tematyczne, które obowiązują osoby chcące zdać egzamin na poziomie podstawowym. Jest to tematyka ogólna oraz tematyka wojskowa.

Tematyka ogólna dla poziomu pierwszego obejmuje:

– Dane personalne.
– Opis osoby – wygląd i charakter.
– Rodzina i dom.
– Praca zawodowa, edukacja cywilna i wojskowa, służba wojskowa.
– Określanie funkcji lub miejsca pracy.
– Opis rozkładu dnia.
– Planowanie czynności prywatnych i służbowych.
– Urlop i relaks, czas wolny.
– Hobby.
– Rozrywka.
– Święta i rocznice.
– Podróżowanie.
– Pogoda.
– Zdrowie.
– Jedzenie, codzienna dieta.
– Zakupy.
– Obowiązki.
– Sport

Tematyka militarna

Z kolei tematyka militarna dla poziomu pierwszego STANG 6001 obejmuje:

1. Stopnie wojskowe wybranego rodzaju sił zbrojnych.
2. Nazewnictwo rodzajów sił zbrojnych, wojsk i służb.
3. Podstawowe nazewnictwo stanowisk służbowych wybranego rodzaju wojsk i służb.
4. Podstawowa terminologia dotycząca wybranych obszarów służby wojskowej:
– rozkład zajęć lub pracy i typowe czynności w koszarach;
– porządek dnia w koszarach;
– umundurowanie;
– uzbrojenie żołnierza i systemy broni wybranego rodzaju wojsk i służb;
– typowe określenia kadrowe („active service”, „reserves”, „retired serviceman”);
– typowe komendy.
5. Przebieg dnia i podstawowe czynności uczącego się w szkole wojskowej

Jak możemy przeczytać we wspomnianym „Ramowym programie nauczania” celem nauki języka specjalistycznego jest stworzenie minimalnych podstaw leksykalnych umożliwiających słuchaczom użytkowanie języka w najbardziej podstawowych sytuacjach zawodowych. Ma w tym pomóc 9 podręczników wiodących oraz kilkanaście podręczników uzupełniających. Każdy z lektorów na podstawie swojego doświadczenia wybiera te, które jego zdaniem są najlepsze.

My ze swojej strony proponujemy poniższe:

1. Campaign 1 – English for the Military

Książka (a w zasadzie seria książek), którą każdy myślący o zdaniu egzaminu STANAG 6001 powinien mieć na swojej półce. Prawdziwe must-have jeśli chodzi o militarny angielski. Zdobywca prestiżowych nagród English Speaking Union i British Council Innovation Avards. Campaign jest jedynym na rynku kursem przeznaczonym dla wojska i innych służb mundurowych.

Każda część została zaplanowana na 120 godzin nauki z podręcznika i 80 godzin powtórzeniowych w zeszycie ćwiczeń. Campaign jest dopasowany do potrzeb personelu wojskowego przygotowującego się do udziału w międzynarodowych operacjach: misjach pokojowych, pomocy humanitarnej i szkoleń w ramach różnych zgrupowań wojskowych.

 

2. Essential Grammar in Use – Elementary

Na książkach z gramatyką do angielskiego autorstwa Murphy`ego wykształciły się pokolenia Polaków i nie tylko. Materiał przygotowany i przekazany w zrozumiały sposób, bez zbędnych długich rozmyślań „nad sensem życia”. Dużym plusem są ćwiczenia wraz z kluczem rozwiązań co pozwala utrwalić przerabiany materiał.
 
 
 

 

 
 

3. English Vocabulary in Use – Elementary

Jedna z popularnych serii In Use wydawnictwa Cambridge University Press, która w przystępny sposób podaje wiedzę i daje możliwość sprawdzenia jej za pomocą ćwiczeń. Dzięki tej serii z łatwością rozszerzysz znajomość słownictwa angielskiego dzięki przystępnej formie podania treści oraz praktycznym ćwiczeniom. English Vocabulary in Use: Elementary przeznaczony jest dla osób na poziomie podstawowym – poziom A2 wg skali Rady Europy. Idealnie sprawdzi się jako podręcznik do samodzielnej nauki.

 
 

4. English File – Elementary Student`s Book

English File to wyjątkowo komunikatywny kurs, który sprawia, że uczniowie chcą mówić po angielsku. Prezentuje materiał językowy w zrozumiały sposób, a tematyka tekstów zachęca do nauki. Uczniowie ćwiczą materiał prezentowany w kontekście sytuacji z życia codziennego.
 
 

 

 

 

 

5. English fo Safety, Security, and Law Enforcemement – Agnieszka Sendur, Anna Warecka

Podręcznik do języka angielskiego dla studentów nauk o bezpieczeństwie, uczniów klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych oraz dla pracowników służb mundurowych, BHP, Sanepidu, PIP, Centrów Zarządzania Kryzysowego i in.
 
 
 
 

 

 

 

6. Angielski Rozmówki na każdy wyjazd

Rozmówki na każdy wyjazd to wyjątkowe wsparcie w podróżach służbowych i turystycznych, a także wyjazdach na staże, praktyki, wolontariat lub studia do krajów anglojęzycznych. Znajdziesz tu przydatne zwroty i wyrażenia, które pomogą ci w różnych sytuacjach, jakie mogą cię spotkać w podróży: gdy zgubisz drogę, będziesz negocjować cenę zakupu ze sprzedawcą albo zachorujesz. Dowiesz się, jak zapytać o godziny otwarcia, jak zamówić posiłek, złożyć skargę czy wynająć samochód.

 

 
Tak jak wspominaliśmy powyższe zestawienie jest jedynie propozycją, a wybór podręczników na tym poziomie powinien się odbyć spośród tych określanych przez wydawnictwa językowe jako „Elementary” lub „A1”, a także podręczniki wyższego poziomu – „Pre-Intermediate” lub „A2”. 

Więcej informacji na temat wymagań na poziomie pierwszym oraz pełną listę podręczników znajdziecie w „Ramowym programie nauczania„. Więcej o poziomach STANAG 6001 oraz przydatnych narzędziach on-line znajdziecie w naszych innych wpisach na ten temat:

Z czego uczyć się angielskiego do egzaminów STANAG 6001 – część I

Z czego uczyć się angielskiego do egzaminów STANAG 6001 – część III

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *