Z czego uczyć się angielskiego do egzaminów STANAG 6001 – część I

STANAG 6001 angielski

STANAG 6001 to porozumienie standaryzacyjne NATO określające poziomy biegłości językowej wśród żołnierzy. Nie mają znaczenia certyfikaty z rynku cywilnego bez względu czy to FCE, CAE, czy CPE. Będąc w wojsku lub starając się o przyjęcie do Wojsk Specjalnych dobrze wykazać się wiedzą i odpowiednim certyfikatem określającym znajomość języka obcego według standaryzacji STANAG 6001. Z czego jednak się uczyć? Między innymi na to pytanie w minioną środę w relacji LIVE odpowiadała Ilona z wojskowy.angielski z serwisu Instagram.

Co to STANAG 6001?

Zanim jednak do tego przejdziemy kilka słów na temat STANAG 6001 i poziomach biegłości językowej. Jak już wspomnieliśmy jest to porozumienie standaryzacyjne NATO określające poziomy biegłości językowej. Wymagania dotyczące znajomości języka obcego podawane są w formie kombinacji czterech cyfr. Odnoszą się one do poszczególnych sprawności językowych w następującej kolejności: słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie.

Dla każdej ze sprawności określono 5 poziomów znajomości języka:

– poziom ,,1″ – znajomość podstawowa;

– poziom ,,2″ – znajomość średniozaawansowana (czynna w ograniczonym zakresie);

– poziom ,,3″ – znajomość zaawansowana (profesjonalne minimum);

– poziom ,,4″ – znajomość biegła (w pełni profesjonalna);

– poziom ,,5″ – doskonała (poziom rodzimego użytkownika/bilingwalny).

 

Jeśli posiadacie licencjat z filologii to bez egzaminów przysługuje Wam poziom 3, a za magistra z filologii poziom 4. Poziom 5 przeznaczony jest dla native speakerów, czyli osób dla których dany język jest językiem ojczystym. I tak Anglicy z angielskiego mają poziom 5, Francuzi z francuskiego, a my z polskiego.

Wymagania biegłości na poszczególne stanowiska w Jednostkach Wojsk Specjalnych każdorazowo określa dowódca Jednostki. Więcej o wymaganiach językowych w Wojskach Specjalnych znajdziecie w artykule „Języki obce w Wojskach Specjalnych„. Znajdziecie tam również informacje gdzie możecie zdać egzaminy STANAG 6001 będąc cywilem lub prywatnie, pomijając tzw. „drogę służbową”.

Materiały on-line

Egzaminy egzaminami, ale najpierw trzeba się do nich nauczyć. Z czego korzystać przy nauce języka angielskiego do egzaminów wg standardu STANAG 6001? Źródła, czy też pomoce naukowe można podzielić na dwie grupy – przydatne materiały on-line oraz książki do nauki języka angielskiego.

Z materiałów on-line możemy polecić:

– materiały wideo na Youtube z kanału engVid, choć wygodniejsza może okazać się strona internetowa engVid.com, gdzie możecie sobie wybrać interesujący Was poziom trudności, lektora, a także interesującą Was tematykę;

– aplikacja na smartfony – Quizlet – która oferuje fiszki wraz z wymową do nauki języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, ale nie tylko;

– materiały (w tym modelowe egzaminy) ze strony Wojskowego Studium Nauczania Języków Obcych

Z innych kanałów na Youtube, które mogą okazać się przydatne pod kątem słownictwa militarnego warto sprawdzić:

Life is a Special Operation

Christopher Chaos

W kolejnych częściach przedstawiamy Wam listę polecanych podręczników i drukowanych materiałów do nauki języka angielskiego. 

Z czego uczyć się angielskiego do egzaminów STANAG 6001 – część II

Z czego uczyć się angielskiego do egzaminów STANAG 6001 – część III

źródła: WSNJO, wojskowy.angielski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *