Z archiwum… sukces komandosów w Afganistanie

Jednostka Wojskowa Komandosów po akcji zatrzymania terrorysty

W nocy z 7 na 8 maja 2013 roku w dystrykcie Andar w prowincji Gazhni w Afganistanie zatrzymano jednego z najbardziej poszukiwanych afgańskich terrorystów –  Samiullahhaqa Maulawi Sahiba. Akcję przeprowadzili żołnierze polskich sił specjalnych wraz z afgańskimi funkcjonariuszami służb specjalnych. Podczas zatrzymania znaleziono przy nim materiały wybuchowe.

Sahib poszukiwany był w związku z podejrzeniami o szkolenie terrorystów oraz dowodzenie grupą bojowników odpowiedzialnych za zamachy na administrację rządową i wojska ISAF. Jego głównym terenem operowania był wschodni Afganistan, w tym prowincja Ghazni.

Jednostka Wojskowa Komandosów po akcji zatrzymania terrorysty

To nie jedyny sukces

Był to już kolejny groźny terrorysta zatrzymany przy udziale polskich żołnierzy w 2013 roku. W styczniu polscy komandosi i afgańscy antyterroryści zatrzymali Mullę Saeeda Rahmana oraz Mulla Abdula Kabira. Obaj znajdowali się na wysokich miejscach listy najgroźniejszych przestępców poszukiwanych przez wojska koalicji w Afganistanie. Byli on odpowiedzialni m.in. za porwania i przygotowywanie zamachów na wojska koalicyjne i afgańskie siły bezpieczeństwa.

Afgański komandos wraz ze znalezionym arsenałem

W lutym ujęto Abdula Wali, byłego dowódcę grupy rebeliantów, która działała w prowincji Ghazni. Był specjalistą w konstruowaniu i podkładaniu min pułapek. Natomiast w marcu zatrzymany został Habib Rahman, podejrzany o skonstruowanie ładunku, który w 2011 roku zabił pięciu polskich żołnierzy. Znaleziono przy nim gotowy do transportu dziesięciokilogramowy ładunek wybuchowy. W tym samym miesiącu podczas próby ucieczki został zastrzelony Lal Mahammad – zastępca lokalnego komendanta rebeliantów w prowincji Ghazni.

zdjęcia poglądowe – PKW Afganistan

źródło: Polska Zbrojna, PKW Afganistan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *