Z archiwum… Schwytanie terrorysty z listy JPEL

Zatrzymanie terrorysty Mułły Abdula Kabira przez żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów

W nocy z 3 na 4 stycznia 2013 roku, w prowincji Ghazni, polscy i afgańscy żołnierze zatrzymali mułłę Abdula Kabira, najbardziej poszukiwanego taliba we wschodnim Afganistanie. Operację przeprowadzili żołnierze z Zespołu Zadaniowego Wojsk Specjalnych, wspólnie z „Afgańskimi Tygrysami” z jednostki antyterrorystycznej PRC Ghazni.

Mułła Abdul Kabir znajdował się na pozycji 1. listy „TOP 10” RC EAST – najbardziej aktywnych talibów, operujących we wschodnich prowincjach Afganistanu. Wcześniej był celem kilkunastu operacji, przeprowadzonych przez afgańskie i sojusznicze siły specjalne, jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania. Tym razem skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie operacji było możliwe dzięki informacjom i czynnym udziale Służb Wywiadu Wojskowego oraz żołnierzom ze Zgrupowania Bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy zabezpieczali rejon działania.

Aresztowany przestępca był poszukiwany afgańskim listem gończym za przestępstwa przeciwko ludności cywilnej i funkcjonariuszom publicznym. Oskarża się go o dokonywanie zbiorowych egzekucji na przypadkowych afgańskich cywilach, porwania i bestialskie zabójstwa przedstawicieli administracji cywilnej i funkcjonariuszy policji, porwania dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, organizowanie ataków na konwoje cywilne i afgańskie siły specjalne oraz personel ISAF.

Zatrzymany terrorysta kierował siatką talibów, atakujących także polskich żołnierzy. Jego grupa odpowiadała za podłożenie improwizowanego ładunku wybuchowego (IED), w wyniku którego w dniu 18 sierpnia 2011 roku zginął polski żołnierz. Była też powiązana z zamachem przeprowadzonym w dniu 21 grudnia 2011 roku, w którym śmierć poniosło pięciu naszych żołnierzy.

Od pięciu lat mułła Abdul Kabir znajdował na liście JPEL (ang. Joint Prioritezed Effect List). W grudniu 2012 r. jego nazwisko umieszczono na pozycji 1. listy „TOP 10” RC EAST – najbardziej poszukiwanych i aktywnych talibów, operujących we wschodnich prowincjach Afganistanu.

Po opuszczeniu Afganistanu przez NATO w sierpniu 2021 roku i przejęciu władzy przez Talibów, 4 listopada mułła Abdul Kabir został jednym z trzech wicepremierów Afganistanu.

źródło: PKW Afganistan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *