Wyjątkowy gość w JW GROM

Śmigłowiec Jednostki Wojskowej GROM

W dniu 6 maja 2021 roku Jednostkę Wojskową GROM odwiedził wyjątkowy gość. Ryszard Witkowski jest przyjacielem żołnierzy JW GROM dziedziczącej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy AK, który niejednokrotnie gościł w murach Jednostki. To dzięki Panu Ryszardowi w Muzeum Wojska Polskiego możemy oglądać jedyny zachowany w Polsce kombinezon używany przez Cichociemnych do wykonywania skoków spadochronowych na tereny okupowanego kraju.

Tym razem jednak powód wizyty był wyjątkowy. Na Sali Tradycji, Dowództwo i żołnierze Jednostki Wojskowej GROM uczcili jubileusz 95. urodzin Pana Ryszarda.

Ryszard Witkowski w Jednostce Wojskowej GROM

Z tej okazji żołnierze Jednostki Wojskowej GROM życzyli szanownemu jubilatowi wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia, pogody ducha oraz nieustającego uśmiechu. My ze swojej strony przyłączamy się do życzeń.


Ryszard WITKOWSKI „Romuald”, „Orliński” urodził się w 1926 r. w Milanówku. Przed wojną, harcerz 197 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy, brał udział w kursach modelarskich, budował modele latające. W 1941 roku został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), pod pseudonimem „Romuald”, a po scaleniu NOW z Armią Krajową zaprzysiężony, jako żołnierz AK „Orliński” w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego AK. W 1944 brał udział w osłonie alianckich zrzutów broni na placówkę „Solnica” koło Grodziska Mazowieckiego oraz odbiorze zrzutów Cichociemnych. Jesienią 1945 roku podjął studia w Sekcji Lotniczej Wydziału Mechanicznego Szkoły Inżynierskiej im Wawelberga i Rotwanda.

Był pilotem szybowcowym, a w 1947 uzyskał licencję pilota samolotowego. W 1949 roku rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa w Warszawie, jednak w 1950 roku, kiedy został aresztowany przez UB z powodu działalności w AK, stracił pracę i pozwolenie latania. Wrócił do Instytutu Lotnictwa w 1955 roku, odzyskał także uprawnienia pilota. Zajmował się pilotażem śmigłowców, jako jeden z pierwszych w kraju uzyskał licencję pilota śmigłowca.

Jest jednym z pionierów lotnictwa śmigłowego w Polsce, rekordzistą świata w czasie wznoszenia na 3000 m, pierwszym polskim pilotem lądującym śmigłowcem w górach.

” Lotnictwo nie jest niebezpieczne. Nigdy nie wybacza trzech rzeczy: lekkomyślności, niekompetencji i zaniedbania.”

Ryszard Witkowski w Jednostce Wojskowej GROM

Ryszard Witkowski w Jednostce Wojskowej GROM
źródło: JW GROM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *