Współpraca WIM i Jednostki Wojskowej GROM

podpisanie porozumienia GROM i WIM

Wojskowy Instytut Medyczny poinformował o podpisaniu porozumienia przez Dowódcę Jednostki Wojskowej nr 2305 oraz Dyrektora Instytutu dotyczącego uruchomienia Zakładu Medycyny Podwodnej i Fizjologii Eksperymentalnej. Zakład ma znajdować się na terenie Bazy Jednostki Wojskowej GROM na polskim wybrzeżu. Operatorzy GROMu wspólnie z lekarzami z WIM będą zbierać i analizować dane w trakcie działań Jednostki. Zebrane dane posłużą działalności naukowej Instytutu i wspomogą zdolności operacyjne GROMu. 

W ośrodku utworzonym na podstawie porozumienia prowadzone będą badania naukowe znajdujące zastosowanie w działaniach wojsk specjalnych, prowadzone z udziałem zagranicznych partnerów. Będą dotyczyć zagadnień takich jak: wpływ toksyczności tlenowej na organizm człowieka w trakcie nurkowania na obiegu zamkniętym, fizjologia człowieka w warunkach narkozy azotowej oraz pre-kondycjonowanie operatorów wojsk specjalnych do działań na dużych różnicach ciśnień.

spotkanie Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego i Dowódcy Jednostki GROM

Ponadto w czasie spotkania dyrektor WIM gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak wraz z szefem polskich wojskowych misji medycznych kpt. dr. n. med. Jackiem Siewierą podziękowali dowódcy Jednostki Wojskowej GROM płk. Grzegorzowi Mikłusiakowi za udział oraz okazane wsparcie żołnierzy Jednostki w realizacji misji w Lombardii, USA i Słowenii w okresie pandemii COVID-19.

podziękowanie WIM dla Jednostki GROM za wsparcie w walce z COVID-19

Wasze bezpośrednie zaangażowanie przyczyniło się do uratowania wielu ludzkich istnień, a także do umacniania wzajemnych relacji sojuszniczych Polski w ramach NATO” – mówił dziękując Grzegorz Gielerak.

Warto przy okazji wspomnieć, że kilka dni temu Dowódca Jednostki GROM płk Mikłusiak na ręce kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznej Pani dr hab. n. med. Jolanty Korsak, prof. WIM złożył podziękowania za sprawne przeprowadzenie badań genetycznych w kierunku SARS-CoV-2 w trybie specjalnym na grupie 97 żołnierzy Jednostki.

Foto: Hubert Radecki WIM

źródło: WIM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *