Wspólne szkolenie K9 JWK i GOPR

szkolenie K9 Jednostki Wojskowej Komandosów i GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz obiekt Rise.

Pierwszego dnia psy w uprzężach zjeżdżały na cienkich linach, było to przygotowanie do pracy na śmigłowcu. W kolejnych etapach szkolenia przewodnicy GOPR wraz ze swoimi psami przeszukiwali powyższe obiekty pod kątem szkolenia w odszukiwaniu ludzi, zaś nasi żołnierze w tym ćwiczeniu pomagali im będąc pozorantami. Ponadto żołnierze JWK wraz z psami bojowymi przeszukiwali kopalnie pod kątem wyszukiwania materiałów wybuchowych oraz przeszukania obiektu w celu wyeliminowania ewentualnego przeciwnika.

szkolenie K9 Jednostki Wojskowej Komandosów i GOPR

Szkolenia w takich miejscach są bardzo istotne, gdyż nigdy nie wiemy gdzie i w jakich okolicznościach zajdzie konieczność realnego działania. Zarówno GOPR, jak i my musimy być przygotowani do pracy w każdych warunkach, a dzięki takim szkoleniom podnosimy poziom ich realizmu. Szkolenie trwało kilka dni, miało miejsce zarówno w dzień, jak i w nocy. Współpracę wspominamy bardzo dobrze, były to nowe obiekty zarówno dla nas, jak i naszych piesków.

szkolenie K9 Jednostki Wojskowej Komandosów i GOPR szkolenie K9 Jednostki Wojskowej Komandosów i GOPR

Nasze K9 a psy z GOPR różnią się dynamiką oraz rodzajem pracy – nasze są to typowe psy bojowe – gryzące, a psy z GOPR poszukiwawcze. Łączy ich jednak wielkie serce do pracy, motywacja i chęć współpracy z przewodnikiem.

Ponadto psy JWK i GOPR pracują w tym samym systemie szkoleniowym NePoPo co ułatwia komunikację dla wszystkich przewodników.

PSIbijamy piąteczke! Do następnego szkolenia!

 

źródło: Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *