Wodzu poleca – Wiktor Suworow „Akwarium”

Akwarium - Wiktor Suworow

Andrzej „Wodzu” Kruczyński – weteran Jednostki Wojskowej GROM – rozpoczął w mediach społecznościowych cykl wpisów pod wiele mówiącym tytułem „Książki, które uformowały moją wizję świata”. Prezentuje w nim pozycje literackie, które były powodem do przemyśleń lub motywowały go do działania. Na pierwszy ogień poszedł Wiktor Suworow i jego „Akwarium”.

Akwarium to książka, która ukazała światu mroczny świat sowieckiego wywiadu wojskowego – Głównego Zarządu Wywiadowczego – GRU. Przełożona na 27 języków, doczekała się już ponad 70 wydań. Antoni Krauze zrealizował na jej podstawie film kinowy i serial telewizyjny, w których główne role zagrali Jurij Smolskij i Janusz Gajos.

Autor odtwarza w „Akwarium” swoje losy w bezwzględnym, paranoicznym świecie sowieckich służb wywiadowczych. Jako wyróżniający się dowódca kompanii czołgów został zwerbowany do wywiadu wojskowego przez podpułkownika Krawcowa, związanego z wpływową grupą nacisku w ZSRR. Po zrobieniu błyskotliwej kariery w Specnazie trafił do elitarnego GRU. Odbył mordercze szkolenie szpiegowskie i stał się agentem operacyjnym w Europie Zachodniej.

A jak opisuje ją „Wodzu”?

Ta książka jako pierwsza odkryła sekrety najbardziej tajnego wywiadu na świecie – Głównego Zarządu Wywiadowczego, czyli GRU. Przełożona na kilkadziesiąt języków, doczekała się już niemalże 100 wydań. Autor opisuje jak działały tajne komunistyczne służby w czasach ZSRR. Czytałem ją z uwaga mając niespełna dwadzieścia lat będąc jeszcze na WSOWZ we Wrocławiu. Autor pokazała kilka taktyk oraz technik działania w tym dla mnie tajemniczym świcie. Niektóre z nich próbowałem nawet przetestować na żywym organizmie (na sobie) , ale kończyły się niepowodzeniem a nawet kontuzjami.

Te moje niepowodzenia oraz spektakularne porażki dały mi dużo do myślenia oraz zmotywowały do jeszcze bardziej ciężkiego treningu, pracy nad swoim organizmem. Przezwyciężanie bólu, zmęczenia, budowanie wytrzymałości oraz tzw. innej pracy umysłowej (zapamiętywanie szczegółów, zwracanie uwagi na istotne detale). Tego jeszcze nie mogłem wiedzieć, ale po kilku latach gdy przechodziłem trening snajperski w JW. 2305 bardzo mi się ta wiedza oraz niektóre trenowane i nabyte umiejętności przydały.

Andrzej "Wodzu" Kruczyński - snajper Jednostki Wojskowej GROM

Jeśli jesteście zainteresowani to włączcie się w akcje #zostańWdomu #czytajKsiążki i zanurzcie się w mroczny świat sowieckiego wywiadu.

 

Więcej o Andrzeju Kruczyńskim:

Weteran Jednostki Wojskowej GROM, który dowodził akcją na platformie KAAOT i działaniami w porcie Umm Kasr, w Iraku. Na swoim koncie ma udział w misjach zagranicznych m.in. na Haiti i na Bałkanach. 

Wieloletni szef bezpieczeństwa Stadionu Narodowego. Wszechstronnie wyszkolony w zakresie operacji antyterrorystycznych oraz działań sił specjalnych. Współpracował z czołowymi służbami i formacjami zagranicznymi. Dowodził operacjami na terenie kraju i poza jego granicami. 

Andrzej „Wodzu” Kruczyński w ubiegłym roku wydał książkę – „72 godziny. Umm Kasr, GROM, Navy SEALs” w której opisuje zdobycie terminala przeładunkowego ropy naftowej KAAOT przy granicy z Iranem, opanowanie tamy Mukarayin na północ od Bagdadu i kilkudniowe działania w porcie Umm Kasr. Były to najbardziej spektakularne akcje polskich jednostek po II wojnie światowej. Wojskowa Formacja Specjalna GROM wraz z amerykańskimi Navy SEALs dokonała niemożliwego. W kilkanaście dni żołnierze zdobyli najbardziej strategiczny punkt na mapie Iraku.

źródło: Andrzej „Wodzu” Kruczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *