Wodzu poleca – Andy McNab „Bravo Two Zero”

SAS prezentuje szturm na autobus

Andrzej „Wodzu” Kruczyński – weteran Jednostki GROM – kontynuuje polecanie dzieł literatury, które wpłynęły na niego jako człowieka i żołnierza. Drugie miejsce na liście polecanych książek zajęła historia oddziału SAS opisana przez Andy`ego McNaba w „Bravo Two Zero”.

Historia opisana w książce rozgrywa się w 1991 roku kiedy to w czasie wony iracko-kuwejckiej elitarny zespół SAS o kryptonimie „Bravo Two Zero” zostaje zrucony na tyły armii irackiej. Mają zlokalizować i zniszczyć mobilne wyrzutnie rakiet Scud. Zostają jednak wykryci i rozpoczyna się walka o przetrwanie i dotarcie do granicy z Syrią.

A jak swój wybór uzasadnia Wodzu?

Wodzu na przy zegarze na terenie SAS

Zaczynając swoja przygodę z siłami specjalnymi w 1991 w JW. GROM to musiał i była dla mnie oraz moich kolegów obowiązkowa lektura. Grom za pośrednictwem twórcy oraz dowódcy płk Petelickiego aspirował do bycia wśród najlepszych formacji tego typu na świecie. Po kilku latach od tych wydarzeń miałem przywilej, przyjemność oraz wilki honor poznać operatorów z legendarnego SAS-u oraz wspólnie z nimi trenować w różnych zakątkach świata. A w 2009 roku w Kosowie nawet kilkukrotnie razem prowadziliśmy wspólne operacje polegające na ochotnie VIP-ów.

Ta historia 8-osobowego oddziału i jego misji za linią wroga była świetnie przedstawiona, wciągająca, z wielkimi emocjami i co najcenniejsze opisami walk i szczegółów akcji – rewelacja. Było to coś nowego, niesamowitego. Mnie osobiście bardzo zainspirowało do dalszego zgłębiania tej tajemnej wiedzy i ciężkiego treningu. Chciałem kiedyś być tak jak Oni. Po części wraz z moim Zespołem Bojowym, super operatorami z GROM-u osiągnęliśmy swój cel przeprowadzonymi akcjami bojowymi w Iraku. Marzenia się spełniają.

Książka do dostania jest w zasadzie jedynie w serwisie Allegro. Na podstawie książki „Bravo Two Zero” i opisanej w niej historii powstał film o tym samym tytule (polski tytuł to „Rajd na tyły wroga„). 

A to mały trailer filmu fabularnego:

Jeśli jednak zafascynuje Was sama historia Bravo Two Zero to na Youtube można znaleźć film dokumentalny o tej tematyce.

Więcej o Andrzeju Kruczyńskim:

Weteran Jednostki Wojskowej GROM, który dowodził akcją na platformie KAAOT i działaniami w porcie Umm Kasr, w Iraku. Na swoim koncie ma udział w misjach zagranicznych m.in. na Haiti i na Bałkanach. 

Wieloletni szef bezpieczeństwa Stadionu Narodowego. Wszechstronnie wyszkolony w zakresie operacji antyterrorystycznych oraz działań sił specjalnych. Współpracował z czołowymi służbami i formacjami zagranicznymi. Dowodził operacjami na terenie kraju i poza jego granicami. 

Andrzej “Wodzu” Kruczyński w ubiegłym roku wydał książkę – „72 godziny. Umm Kasr, GROM, Navy SEALs” w której opisuje zdobycie terminala przeładunkowego ropy naftowej KAAOT przy granicy z Iranem, opanowanie tamy Mukarayin na północ od Bagdadu i kilkudniowe działania w porcie Umm Kasr. Były to najbardziej spektakularne akcje polskich jednostek po II wojnie światowej. Wojskowa Formacja Specjalna GROM wraz z amerykańskimi Navy SEALs dokonała niemożliwego. W kilkanaście dni żołnierze zdobyli najbardziej strategiczny punkt na mapie Iraku.

źródło: Andrzej “Wodzu” Kruczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *