Uczcili pamięć Generała NILa

Jednostka Wojskowa NIL pod tablicą upamiętniającą Generała NILa

Jednostka Wojskowa NIL z Krakowskim Oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. A.E. Fieldorfa „Nila”. Przedstawiciel Jednostki Wojskowej NIL oraz Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał złożyli 24 lutego 2021 r. wiązanki pod tablicą pamięci umieszczoną przy ul. Lubicz 32 w Krakowie. Kwiaty zostały złożone również przez delegację z Jednostki Wojskowej NIL oraz z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie pod pomnikiem patrona, który znajduje się na terenie Jednostki Wojskowej na ul. Tynieckiej 45.

W dniu dzisiejszym mija 68 lat od śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, 24 lutego 1953 r. w Warszawie w więzieniu na Mokotowie władze komunistyczne wykonały na nim wyrok śmierci. Generał Fieldorf był organizatorem i dowódcą Kedywu Komendy Głównej AK, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.

Jednostka Wojskowa NIL pod pomnikiem Generała NILa

Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 27 lipca 2006 r. został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego. Odznaczenie znajduje się w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, gdzie przekazała je córka generała, Maria Fieldorf-Czarska.

Miejsce pochówku generała „Nila” do dziś nie jest znane. Historycy sądzą, że mógł on spocząć na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie w latach 1948-1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim.

źródło: JW NIL, IPN Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *