Uczcić pamięć Czarnego

V Maraton Selekcja

Już za niespełna miesiąc w legendarnej Cisnej w Bieszczadach miłośnicy Wojsk Specjalnych, gór i rywalizacji sportowej spotkają się by uczcić pamięć płka Sławomira Berdychowskiego ps „Czarny”, Twórcy i Pierwszego Dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT. 9 października o świcie na starcie piątej edycji MARATONU SELEKCJA stanie ponad 200 osób – właśnie tyle na chwile obecną jest ich na liście zapisanych. Zapisy wciąż trwają.

Więcej informacji o pierwszym w Polsce górskim bieg z przeszkodami wzorowanym na selekcji do Jednostek Wojsk Specjalnych:

⚡Start: 9 października 2021 r. o godz. 5:00, Cisna
⚡Dystans: około 25-35 km z zadaniami specjalnymi
⚡Limit czasu: 8 godzin
⚡Meta: zawodnik nie będzie wiedział gdzie jest meta

Kategorie:
● „mundurówka” – żołnierze z każdego Rodzaju Sił Zbrojnych i Funkcjonariusze Służb Mundurowych
● „mundurówka-cywil” (cywil, rezerwa, NSR)

Uczestnicy pokonując w ciągu 8 godzin dystans pomiędzy 25 a 35 km, z 10 kg plecakiem, zmierzą się z wieloma zadaniami w terenie. Ogólny przebieg trasy oraz rodzaj zadań specjalnych zostanie omówiony przez organizatora podczas odprawy technicznej. Zawodnik nie będzie wiedział, gdzie jest meta, jaki ma do pokonania dokładny dystans i jakie zadania do wykonania.

Bieg nawiązuje do jednego z zadań selekcji do Wojsk Specjalnych, kiedy kandydaci muszą się wykazać przede wszystkim ogromną wytrzymałością ponieważ po wielu dniach w górach jednym z najbardziej wyczerpujących zadań jest tzw. maraton, czyli test wytrzymałościowy. Wyznaczony jest on po oznakowanej trasie, ale nie wiadomo ile jest do mety i co po drodze może ich jeszcze spotkać. Jedynym ułatwieniem podczas tego biegu jest obciążenie plecaka, które podczas prawdziwej selekcji waha się od 15 do 20 kg oraz dystans – na Selekcji zawsze jest ponad 40 km.

Zachar, który jest organizatorem Memoriału jasno wskazuje cel Organizatorów:

Niespodziewana śmierć Pułkownika, wspólna, często trudna służba, ogromna szkoła życia, przekazane wartości w JW. Agat, a także moje odejście do rezerwy, sprawiły że zrodził mi się pomysł o zorganizowaniu biegu: „Maraton – Selekcja” jako uczczenie pamięci naszego pierwszego Dowódcy.

Współorganizując ten bieg chciałbym, żeby wśród uczestników została w sercach i pamięci sylwetka płk Berdychowskiego jako oficera Wojsk Specjalnych o ogromnych, godnych naśladowania wartościach moralnych i etycznych, które do dzisiaj kształtują morale żołnierzy. Jego wysoka sprawność fizyczna, o której świadczył własnym przykładem, a także ciągły rozwój osobisty, sprawiły, że jest i będzie dla nas prawdziwym wzorem do naśladowania.

Cześć  Jego pamięci!

Zapisy: www.maratonselekcja.pl

Więcej o płk Sławomirze Berdychowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *