Trening Jednostki Wojskowej Komandosów na wideostrzelnicy

Żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów na videostrzelnicy

Szkolenie żołnierzy sił specjalnych jest nieustanne, są to lata ćwiczeń doskonalących własne umiejętności, jak i współpracę w zespole. Jednym z takich szkoleń są szkolenia ogniowe na wideostrzelnicy, znajdującej się na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów.

Strzelnica ta pozwala ćwiczyć technikę oraz odpowiednie nawyki podczas prowadzenia ognia z broni osobistej. W obiekcie główną rolę odgrywa 9 interaktywnych ekranów, które tworzą 270-cio stopniowe „pole walki” i w zależności od scenariusza pozwalają generować u operatorów odpowiednie reakcje na zagrożenie lub sytuacje pojawiające się na ekranie. Wideostrzelnica jest również wyposażona w szereg systemów, które pozwalają dodatkowo urozmaicić dany scenariusz przykładowo głośna muzyka, dym, lampa stroboskopowa czy całkowita ciemność.

Ostatecznie instruktor może skorzystać z wideo-trenażera interaktywnego (DPCS), który pozwala zasymulować dowolny scenariusz ograniczony tylko wyobraźnią prowadzącego szkolenie.

Żołnierz cały czas strzela do celów, które są ruchome, zachowują się w miarę realnie, chowają się za innych ludzi, chowają się za przeszkody, biegają zygzakiem, uciekają. Nie tak, jak na strzelnicach klasycznych. Tutaj te cele mogą się poruszać z taką prędkością, z jaką poruszają się ludzie” – tłumaczył w 2013 roku instruktor pionu szkolenia Jednostki.

W momencie powstania – w październiku 2013 roku – był to najnowocześniejszy i jedyny tego typu obiekt w Polsce, a zarazem jeden z najnowocześniejszych w Europie. Siły specjalne są bowiem przykładem tzw. inteligentnej siły (smart power) – szybkie, elastyczne, dostosowujące się do otoczenia oraz wykorzystujące nowe technologie.

Trening Jednostki Wojskowej Komandosów na wideostrzelnicy

Zdjęcie 1 z 5

W wideostrzelnicy można nie tylko odtwarzać wcześniej nagrany scenariusz, ale także tworzyć go na bieżąco. Wszystko za sprawą tak zwanego blue box’a, gdzie żołnierz udający porywacza lub terrorystę umieszczany jest w komputerowo generowanym środowisku. W ten sposób jego obraz, wszystkie ruchy i reakcje natychmiast pojawią się na planszach, przed którymi stoją gotowi do działań komandosi.

Jednogłośnie, decyzją  żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów wideostrzelnica została honorowo nazwana imieniem st.chor. Mirosława Łuckiego, poległego podczas operacji specjalnej w Afganistanie w sierpniu 2013 roku.

Jeśli chcesz dołączyć do Jednostki Wojskowej Komandosów to koniecznie zapoznaj się z aktualnymi warunkami rekrutacji.

Foto: Daniel Dmitriew

Źródło: JWK, Polska Zbrojna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *