Jednym z etapów szkolenia w trakcie kursu szkolenia bazowego jest zapoznanie przyszłych operatorów JWK z jednym z kluczowych środków transportu, którym można dostać się w rejon prowadzonych operacji specjalnych. Jest nim śmigłowiec, który pozwala dostarczyć oraz odzyskać odział specjalny z dowolnego miejsce działania, daje możliwość szybkiego desantu i podjęcia oddziału SOF bez konieczności lądowania. W takich sytuacjach do zastosowania wykorzystuje się techniki linowe, z których szkolenie przechodzili kursanci „bazówki”.
Jedną z technik najczęściej wykorzystywaną w działaniach SOF jest technika szybkiej liny, tzw. FAST ROPE, jako najszybszy sposób desantu operatorów na dany cel. Stosuje się ją w trakcie desantu na dachy budynków obiektów pływających lub w trudnym terenie zurbanizowanym.
Jest to jedna z najbardziej wymagających do opanowania metod zjazdów ze śmigłowca, ponieważ wykonujący ją operator nie wykorzystuje żadnego przyrządu zjazdowego, co czyni tą technikę znacznie niebezpieczną. Po wykonaniu desantu, liny są zrzucane, odpinane od śmigłowca i zostają w miejscu desantowania.
Kolejnymi technikami jakie były ćwiczone to techniki wywodzące się ratownictwa, tzw. cienkiej liny, używane do tego celu są liny alpinistyczne. Szkolenie wymagało od kursantów poznania i opanowania umiejętności posługiwania się sprzętem alpinistycznym, takim jak uprząż, karabinki, czy przyrządy zjazdowe oraz opanowanie umiejętności wiązania węzłów.
Ostatnim etapem szkolenia było zapoznanie szkolonych z technikami ewakuacji z miejsca wykonywania operacji technikami linowymi, kursanci ze szkolenia bazowego poznali kilka technik ,które pozwalają bez konieczności lądowania zabrać sekcje w miejsce bezpieczne, gdzie „składamy” zestaw zwany Gronem. Nazwa pochodzi od widoku lecących operatorów, umieszczonych jeden nad drugim, podczepionych pod śmigłowcem, przypominającym kiść winogrona, w celu późniejszego bezpiecznego lądowania.
Wszystkie elementy szkolenia zostały dokładnie zrealizowane, zarówno w formie wykładów, jak również czynności praktycznych w oparciu o nasz obiekt wysokościowy. Każda z wymienionych technik została przećwiczona w dzień i z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych oraz z pełnym oporządzeniem. Dla niektórych przyszłych operatorów był to pierwszy kontakt ze śmigłowcem, co czyniło to szkolenie kolejnym etapem rozwoju oraz doskonalenia umiejętności.
Wykonywanie tego typu lotów z wykorzystaniem technik linowych jest bardzo wymagające, nie tylko od samych szkolonych, ale zależy również od wysokich umiejętności naszych pilotów, którzy siedzą za sterami śmigłowców. Piloci z którymi współpracujemy to Elita z Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnej z Powidza, z którymi jak zawsze współpraca jest na najwyższym poziomie!
Foto: Daniel Dmitriew
źródło: Cisi i skuteczni