Szkolenie K9 z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk

Szkolenie K9 w policyjnym śmigłowcu

Przez tydzień policyjne i wojskowe zespoły z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Austrii i USA brały udział w międzynarodowych warsztatach K9. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli polskich Wojsk Specjalnych – psów Gumpa i Eto z Jednostki Wojskowej Komandosów.

Przewodnicy razem ze swoimi psami przeznaczonymi do działań bojowych ćwiczyli różne warianty działań operacyjnych przy wykorzystaniu wielozadaniowego policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk. Ćwiczenia, zorganizowane przez policyjnych kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” odbywały się w Centrum Szkoleniowym European Security Academy ESA koło Poznania.

„Zależało nam na tym, by jak najlepiej przygotować psy bojowe do działań z wykorzystaniem śmigłowca. Staraliśmy się stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do realnych. Aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z planem, poszczególne ćwiczenia poprzedzało szczegółowe omówienie założeń. Instruktorzy z CPKP „BOA” wspólnie z policyjnymi pilotami i crew chiefami przedstawiali uczestnikom punkt po punkcie jego dokładne miejsce, przebieg i warunki bezpieczeństwa” – mówi koordynator przewodników psów bojowych w CPKP „BOA”.

Szkolenie K9 w policyjnym śmigłowcu

Szkolenie K9 w policyjnym śmigłowcu

Organizatorzy specjalne podziękowania skierowali do pozorantom Dawida i Donia z JWK Lubliniec oraz Banana i Bartka z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, którzy przez 4 dni pomagali w szkoleniu i tylko oni wiedzą, jak ciężko jest walczyć z tak mocnymi psami w pomieszczeniach, gdzie trudno jest uciec przed bardzo pobudzonym psem.

Więcej na stronie Policja.pl.

Tekst: mł. insp. Anna Kędzierzawska z BKS KGP
Foto: mł. insp. Anna Kędzierzawska, sierż. szt. Tomasz Lis, Andrzej Chyliński z BKS KGP
Film i montaż: sierż. szt. Tomasz Lis z BKS KGP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *