Szkolenie dla kierowców M-ATV

M-ATV

W dniach 18 – 22 maja 2020 r. w Jednostce Wojskowej AGAT oraz na torze technicznym Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabęd” odbyła się kolejna edycja „Kursu dla kierowców pojazdu M-ATV”. W kursie udział wzięli żołnierze z 8 pplot z Koszalina oraz kierowcy z jednostek podległych DKWS. Zajęcia prowadzone były przez Mobilny Zespół Szkoleniowy Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza.

W kursie przeznaczonym dla żołnierzy zawodowych kierowców oraz kandydatów na kierowców M-ATV wzięło udział 16 kursantów. Jego celem było przygotowanie kierowców do realizacji zadań związanych z użytkowaniem pojazdów w warunkach ekstremalnych, ewakuacją pojazdu oraz procedurami obsługowymi dla polskich kontyngentów wojskowych. W czasie zajęć poruszone zostały tematy z zakresu praktycznych i technicznych aspektów użytkowania pojazdów M-ATV.

M-ATV

Na początku 2015 roku polscy specjalsi otrzymali ponad 40 pierwszych tego typu wozów. Wszystkie miały kilka lat i od tysiąca do kilku tysięcy przejechanych kilometrów. Po przystosowaniu ich do polskich przepisów drogowych zostały rozdysponowane pomiędzy jednostki Wojsk Specjalnych. Nie bez powodu zdecydowana większość M-ATV trafiła do Jednostki Wojskowej Agat w Gliwicach.

Głównym zadaniem naszych żołnierzy jest wsparcie działań bojowych operatorów pozostałych jednostek specjalnych, czyli GROM-u, Formozy i JW Komandosów z Lublińca. Dlatego też w wyposażeniu Agatu znajdują się ciężkie pojazdy, granatniki i karabiny” – mówił w rozmowie z magazynem Polska Zbrojna dowódca zespołu szturmowego z JWA.

Więcej o samym M-ATV w materiale filmowym magazynu Polska Zbrojna z 2016 roku z MSPO w Kielcach.

Film: Michał Niwicz, Ewa Korsak / polska-zbrojna.pl

Fot: chor. Robert SZCZEPKOWSKI

źródło: CSLog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *