Symbole Jednostki Wojskowej Komandosów

Oznaka Jednostki Wojskowej Komandosów

Oznaka rozpoznawcza i sztandar JWK – symbole Jednostki Wojskowej Komandosów. Znaki jednoznacznie kojarzone z żołnierzami z Lublińca. Połączenie historii i teraźniejszości. Duma i odpowiedzialność.

Oznaka rozpoznawcza

Praca nad kształtem oznaki rozpoznawczej trwała kilka tygodni, a jego autorka – graficzka Olga Łebkowska – projekt stworzyła po konsultacjach zarówno z weteranami drugiej wojny światowej, jak i komandosami z JWK.

W ten sposób powstał projekt charakteryzujący się niezwykłą prostotą, a przez to łatwy w identyfikacji. Łączy w sobie kotwicę Polski Walczącej nawiązującą do dziedziczonych tradycji trzech batalionów Armii Krajowej („Zośka”. „Parasol”, „Miotła”) oraz sztylet kojarzony jednoznacznie z wojskami specjalnymi. Przy okazji nawiązuje do oznaki 1 Pułku Specjalnego z Lublińca, który w październiku 2011 roku został przekształcony w JWK.

Czarny kolor tarczy nawiązuje do Wojsk Specjalnych, a czerwony kolor godła został zaczerpnięty z oznaki 1. Samodzielnej Kompanii Commando, której tradycje również dziedziczy JWK. Dało to wyraziste kontrastowe połączenie.

Warto wspomnieć, że oznaka rozpoznawcza Jednostki Wojskowej Komandosów jest znakiem zastrzeżonym i występuje w trzech wersjach: na mundur wyjściowy, polowy i pustynny.

Oznaka rozpoznawcza na mundur wyjściowy

Zdjęcie 1 z 3

Dodatkowo Zespoły Bojowe oraz Pododdział Dowodzenia i Zabezpieczenia posiadają swoje indywidualne oznaki rozpoznawcze.

Sztandar Jednostki Wojskowej Komandosów

2 grudnia 1995 r. w imieniu Prezydenta RP gen. dyw. Marian Roberek wręczył nowo ufundowany sztandar Dowódcy 1 Pułku Specjalnego Komandosów pułkownikowi Zbigniewowi Kwintalowi. Sztandar ten został następnie odziedziczony przez Jednostkę Wojskową Komandosów.

Na głównej stronie płata sztandaru, w wieńcach wawrzynu znajdujących się w czterech rogach umieszczona jest cyfra ,,1‘’ – upamiętniająca 1. Pułk Specjalny Komandosów.

Na stronie odwrotnej płata sztandaru – wplecione w wieńce wawrzynu zostały:

– odznaka 1 Pułku Specjalnego;
– odznaka batalionu „Parasol”;
– odznaka 1. Samodzielnej Kompanii Commando;
– herb Miasta Lublińca.

fotografował Michal Szlaga dla JW KOMANDOSOW

Na drzewcu sztandaru znajduje się:

a) 14 gwoździ honorowych – upamiętniających osoby, korpusy osobowe i instytucje uczestniczące w projektowaniu, powstawaniu i fundowaniu sztandaru;
b) 10 gwoździ pamiątkowych – z nazwami grup kombatantów, a także miejsc związanych z historią formacji, których tradycje dziedziczył 1 Pułk Specjalny, a kontynuuje Jednostka Wojskowa Komandosów.

Jeśli chcesz dołączyć do Jedostki Wojskowej Komandosów to zapoznaj się z aktualnymi warunkami rekrutacji.

źródło: JWK, Cisi i skuteczni, Polska Zbrojna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *