Dziś Święto Jednostki Wojskowej Komandosów. Wszystkim „Cichym i skutecznym” w tym dniu życzymy dużo żołnierskiego szczęścia, spokojnej służby i uznania, na jakie zasługują. A Weteranom dużo radości na emeryturze i czasu by realizować wszystkie te mniej lub bardziej ambitne plany,
Święto JWK dnia 8 października zostało ustanowione Decyzją Nr 132/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 sierpnia 2019 roku. Wcześniej Święto obchodzone było 5 października.
Przeznaczenie:
Jednostka jest przeznaczona do prowadzenia pełnego zakresu aktywności wojskowej wchodzącej w skład operacji specjalnych. Operacje te mogą być prowadzone na lądzie oraz wodach śródlądowych w okresie pokoju, kryzysu lub wojny. Zasadniczymi rodzajami tych operacji są akcje bezpośrednie, rozpoznanie specjalne i wsparcie wojskowe, a także operacje uwalniania zakładników, wsparcie przeciwdziałania działaniom nieregularnym oraz przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej. Jednostka może prowadzić je samodzielnie lub w ramach kampanii narodowych i sojuszniczych.
Komandosi z JWK brali udział w:
– operacji pokojowej „Amber Fox” w Macedonii (2001 – 2003). Podczas tej operacji polegli dwaj żołnierze z JWK (Wtedy jeszcze 1PSK)
– operacji stabilizacyjnej w Iraku w latach 2003 – 2008, Kilku żołnierzy JWK (1PSK) odniosło rany.
– operacji humanitarnej w Pakistanie w latach 2005 – 2006
– operacja Enduring Freedom w Afganistanie w latach 2004 – 2005 (działania ochronne)
– operacji ISAF w Afganistanie w latach 2007 – 2008 (działania stabilizacyjne)
– operacji ISAF SOF w Afganistanie jako TF50 (Task Force 50) w latach 2010-2014
Jeden operator JWK poniósł śmierć w zasadce przygotowanej przez Talibów na żołnierzy JWK. Kilku odniosło rany.
– operacji Resolute Suport w Afganistanie jako SOAT50 (Special Operations Advisory Team) od 2015 do chwili obecnej.
Najsłynniejsze operacje specjalne JWK:
Operacja SledgeHammer w Sharanie – to była pierwsza w historii Wojska Polskiego operacja ratowania zakładników uwięzionych przez terrorystów samobójców. Ośmiu żołnierzy z Task Force-50, zespołu z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, zaryzykowało życie, żeby wykonać to skrajnie niebezpieczne zadanie. Operacja została opisana w książce „Task Force 50 Operacja SledgeHammer” Jarosława Rybaka
Schwytanie najważniejszego shadow governmenta odpowiedzialnego między innymi za zamach na konwój w wyniku czego zginęło 5 polskich żołnierzy oraz schwytanie przywódcy talibów mułły Dawooda, którzy znajdowali się na szczycie listy najbardziej poszukiwanych przywódców afgańskich rebeliantów tzw. JPEL (Joint Priority Effects List).
Operacja odbijania zakładników z 2017 roku w czasie której afgańskie siły specjalne, przy wsparciu polskich żołnierzy i oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz lotnictwa USA, odbiły z rąk talibów 11 zakładników. Do brawurowej akcji afgańskich sił specjalnych, wspieranych przez polskich komandosów, doszło w opanowanej przez talibów prowincji Helmand na południowym zachodzie Afganistanu. To tam mieściło się więzienie, w którym przez cztery miesiące talibowie przetrzymywali i torturowali czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięciu cywilów.
W ocenie dowódcy ISAF SOF, brytyjskiego generała Lance Mansa, JWK została uznana za jedną z trzech najlepszych jednostek specjalnych operujących w Afganistanie (obok amerykańskich i brytyjskich sił specjalnych)
Grafika: Marcin Kazuch
Źródło: POL SOF ACADEMY