Święto Jednostki Wojskowej AGAT

Jednostka Wojskowa AGAT oznaka rozpoznawcza

Dziś Święto Jednostki Wojskowej AGAT, która oficjalnie sformowana została 30 czerwca 2011 roku, na bazie rozformowanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach.

Jednostka AGAT ma charakter szturmowy i przeznaczona jest do przeprowadzania lądowych akcji bezpośrednich, wsparcia militarnego, wsparcia operacji przeciwterrorystycznych oraz ochrony infrastruktury krytycznej.

JW AGAT (zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 maja 2012 roku) dziedziczy tradycje Oddziału Dywersji Bojowej AGAT (1943-1944), co jest wyrazem uznania dla bohaterskich żołnierzy Polski Walczącej z okresu II wojny światowej.

W 2012 roku jednostka przyjęła zaszczytne imię generała dywizji Stefana Roweckiego „GROTA” – dowódcy Armii Krajowej, który został aresztowany przez Gestapo właśnie 30 czerwca 1944 roku.

W pierwszą rocznicę sformowania w lipcu 2012 roku otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo i władze miasta Gliwice.

Wszystkim byłym i obecnym żołnierzom oraz pracownikom, a także ich rodzinom życzymy dużo zdrowia, wytrwałości, pasji, satysfakcji, siły i ognia;)

 

Fot. st.szer. Wojciech Król / CO MON

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *