SOAT-50 z pomocą humanitarną

SOAT-50 przekazuje dary Afgańczykom

Żołnierze Wojsk Specjalnych w Afganistanie nie są tylko od walki z Talibami, czy szkolenia miejscowych sił bezpieczeństwa. Zajmują się także przekazywaniem pomocy humanitarnej. W ostatnich dniach żołnierze SOAT-50, którego trzon stanowią osoby z Jednostki Wojskowej Komandosów przekazali kolejne dwie partie darów z Polski.

Jak informuje wojsko-polskie.pl:

Ze względu na ograniczenia spowodowane aktualną sytuacją epidemiczną, dary przekazane zostały w dwóch etapach. W etapie pierwszym żołnierze XI Zmiany PKW Afganistan RSM, wykonujący swoje zadania w bazie KAF Kandahar w ramach SOAT-50, przekazali dary drogą lądową. Następnie, drogą powietrzną, przy użyciu śmigłowców UH-60 Black Hawk dary trafiły do afgańskich sił bezpieczeństwa Afghan Teritorial Forces ATF 444, które z kolei przekazały dary bezpośrednio do potrzebującej lokalnej ludności„.

SOAT-50 przekazuje dary Afgańczykom

SOAT-50 przekazuje dary Afgańczykom

Była to kolejna porcja pomocy od poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, która przekazuje Afgańczykom zwłaszcza zimowe czapki i ubrania oraz przybory szkolne.

O tragicznej sytuacji afgańskich dzieci poinformowali fundację polscy żołnierze, którzy pełnią tam misję stabilizacyjną. Od ponad 11 lat polskie wojsko zawozi do Afganistanu pomoc humanitarną fundacji Redemptoris Missio. Większą część tej pomocy stanowią ciepłe, dziergane ręcznie przez kluby Włóczkersów ubrania” – mówiła Justyna Janiec-Palczewska, prezes zarządu fundacji w rozmowie z Głosem Wielkopolskim. 

Pierwszy klub Włóczkersów, którzy tworzą czapki dla Afgańczyków został założony 10 lat temu w Poznaniu. Od tego czasu kolejne kluby powstają w innych miastach Polski. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się do Afganistanu dostarczyć już 100 tysięcy czapek.

SOAT-50 przekazuje dary Afgańczykom

Co to jest SOAT?

SOAT, czyli Special Operations Advisory Team ( Zespół Doradców Wosk Specjalnych ) to – najprościej rzecz ujmując – Grupa Specjalna. W czasie misji ISAF takie grupy określano mianem Special Operations Task Unit (SOTU). Kilka SOTU tworzyło Task Force (Special Operations Task Group – SOTG). W Afganistanie działały dwa polskie zespoły – TF-49 wywodził się z Jednostki Wojskowej GROM, a TF-50 z 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca (a poźniej Jednostki Wojskowej Komandosów i Jednostki Wojskowej FORMOZA).

źródło: wojsko-polskie.pl, CreatioPR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *