Selekcja – poprawna technika marszu z plecakiem

Selekcja do Jednostki Wojskowej AGAT

Podczas przygotowań do Selekcji do Wojsk Specjalnych czeka Cię wiele godzin i wiele kilometrów marszu z plecakiem. Wszystko po to aby przygotować się do wysiłku jaki czeka Cię na sprawdzianie w trudnych warunkach terenowych i pogodowych. Jak maszerować z plecakiem w sposób bezpieczny i jak najbardziej efektywny? Oto kilka rad:

Środek ciężkości ciała musi być utrzymywany nad stopami, a podeszwy butów stawiane płasko na powierzchni ziemi poprzez wykonywanie małych kroków w stałym tempie.

Kolana muszą być blokowane po każdym kroku, aby dać odpocząć mięśniom nóg (szczególnie podczas marszu pod górę).

Selekcja do Jednostki Wojskowej AGAT

Podczas marszu w terenie przechodź nad lub obok przeszkód; nigdy nie stawiaj stopy na przeszkodzie.

Podczas podchodzenia pod strome zbocze zawsze trawersuj; wspinaj się zygzakami raczej niż wprost pod górę.

Kiedy schodzisz ze stromego stoku, trzymaj plecy prosto i uginaj kolana, aby przejmowały wstrząsy każdego kroku. Nie blokuj kolan. Wkopuj pięty w ziemię za każdym krokiem.

Ćwicz chodzenie z plecakiem w możliwie maksymalnym tempie. Nie biegaj z plecakiem. Podczas testów możesz być zmuszony biec, ale nie rób tego podczas treningów, możesz nabawić się w ten sposób kontuzji.

Dobre tempo marszu z plecakiem oznacza ciągły marsz z krótkimi przerwami (5 minut) po każdych 9 – 12 kilometrach, lub co godzinę przy wysokich temperaturach.

Selekcja do Jednostki Wojskowej AGAT

Jeśli nie możesz maszerować z plecakiem wykonuj przysiady z plecakiem. (5 serii po 100 powtórzeń lub do zmęczenia mięśni). Aby uniknąć kontuzji kolan, przysiadaj do momentu aż uda i podudzia utworzą kąt 90 stopni w stawie kolanowym.

W przygotowaniach może być również przydatny trening do Selekcji w domu od Zachara – weterana Jednostki Wojskowej AGAT i kierownika selekcji do tej Jednostki. Szczegóły „Unstoppable Warrior”.

źródło: Poradnik dla kandydatów do zespołów szturmowych Jednostki Wojskowej AGAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *