Rocznica śmierci mł. chor Andrzeja Adamczyka

Rocznica śmierci mł. chor Andrzeja Adamczyka

Dziś rocznica śmierci mł. chor Andrzeja Adamczyka z Jednostki Wojskowej Komandosów, który zmarł na skutek nieszczęśliwego wypadku nie związanego ze służbą wojskową.

„Andrzej pełnił służbę w Jednostce Wojskowej Komandosów przez siedemnaście lat, a od 2004 roku na stanowisku zastępcy dowódcy sekcji działań specjalnych w Zespole Bojowym. Brał udział w misjach zagranicznych w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku, Islamskiej Republice Pakistanu oraz w Islamskiej Republice Afganistanu w Zespole Ochrony Osobistej w 2007 oraz w Task Force 50 w czasie XI i XIV zmiany w latach 2012 i 2014.

W trakcie tych misji brał udział w wielu operacjach specjalnych wysokiego ryzyka. Przyczynił się do zatrzymania niebezpiecznych terrorystów, przejęcia znacznej ilości uzbrojenia amunicji, oraz materiałów wybuchowych wykorzystywanych do działalności przestępczej. W czasie szkolenia afgańskich, lokalnych sił bezpieczeństwa wykazywał duże zaangażowanie i profesjonalizm. Jako członek grupy spadochronowej wykonał 268 skoków na wolne otwarcie”.

Został pośmiertnie awansowany do stopnia młodszego chorążego. Odznaczony m.in. Gwiazdą Iraku (2009), Gwiazdą Afganistanu (2010, 2012) i pośmiertnie Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (2015).

Cześć Jego Pamięci!

fot. Irek Dorożański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *