Rocznica śmierci Bartka Kankowskiego

ś.p. Bartek Kankowki - weteran Jednostki Wojskowej GROM i 1 Pułku Specjalnego z Lublińca

Dziś kolejna rocznica tragicznej śmierci Bartka Kankowskiego – weterana Jednostki GROM i 1PSK,  członka StarejPakiJWK, a także jednego z najlepszych polskich skoczków spadochronowych. Zginął w szwajcarskich Alpach robiąc to co kochał – wykonując skok w wingsuicie.

Bartek rozpoczął swoją służbę w 2002 roku w ówczesnym 1. Pułku Specjalnym. W 2004 roku wyjechał z jednostką na swoją pierwszą misję bojową do Iraku. Nastepnie zdecydował się na służbę w Jednostce Wojskowej GROM. 

O skokach mógł rozmawiać godzinami. Miał ich na koncie ponad dwa i pół tysiąca. W tym m.in. skok z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i rekord świata w skokach spadochronowych typu HAHO.

Za męstwo i odwagę w trakcie wykonywania operacji bojowych w Afganistanie został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego. Zakończył karierę wojskową w 2018 roku mając na koncie pięć misji poza granicami kraju.

Płk Piotr Gąstał tak go wspominał: “Bardzo dobry żołnierz, świetnie wyszkolony. A przy tym człowiek otwarty i zawsze uśmiechnięty. Miał taki amerykański, szczery uśmiech, który wyróżniał go na tle tych wszystkich smutasów. Właśnie tego uśmiechu już zawsze będzie mi brakowało… ”

Więcej wspomnień o Bartku możecie przeczytać na portalu Onet.

Pamiętamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *