Przypominamy projekt „Zjednoczeni zwyciężymy”

Projekt "Zjednoczeni zwyciężymy"

W 2015 roku Jednostka Wojskowa Komandosów wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 1. Samodzielnej Kompanii Commando zrealizowała projekt poświęcony 1 Samodzielnej Kompanii Commando oraz idei globalnej sieci sił specjalnych. Jego nazwa, „Zjednoczeni zwyciężymy” (United we conquer) odzwierciedlała motto towarzyszące komandosom od czasów II Wojny Światowej aż do współczesności.

Kilka dni po rocznicy bitwy o Monte Cassino postanowiliśmy przypomnieć ten projekt i historie, które były jego częścią. Od jutra, co piątek, przez kolejne 12 tygodni będziemy Wam przypominać jedną z kart kalendarza, który powstał na potrzeby projektu „Zjednoczeni zwyciężymy”.

Projekt "Zjednoczeni zwyciężymy" - pierwsza karta kalendarza

Wraz z Twórcami tego projektu pragniemy w ten sposób przybliżyć Wam historię 1. Samodzielnej Kompanii Commando oraz złożyć hołd dla żołnierzy tej kompanii, którzy trwale zapisali się na kartach naszej historii, walcząc i oddając życie za wolność Ojczyzny, z dala od jej granic.

Projekt "Zjednoczeni zwyciężymy" - kalendarz

W kwietniu 1944 podczas odznaczania żołnierzy 1 Samodzielnej Kompanii Commando Orderem Virtuti Militari, gen. Kazimierz Sosnkowski powiedział: „Kompania Komandosów dobrze zasłużyła się Ojczyźnie”, a jeden z odznaczonych plut. Jerzy Cieniewicz podsumował: „Myśmy to zdobyli krzyżami mogił, kalectwem, krwią i trudami”. Wierzymy, podobnie jak Organizatorzy tego projektu, że wraz z Wami na nowo odkryjemy piękną kartę historii polskich komandosów.

Tymczasem zobaczcie materiał z kulis powstawania kalendarza na potrzeby projektu.

źródło: Zjednoczeni zwyciężymy, Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *