Przypominamy projekt „1944-2014”

projekt 1944-2014

W 2014 roku Jednostka Wojskowa Komandosów, Stowarzyszenie Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” oraz Weterani Armii Krajowej wspólnie przygotowali wyjątkowy projekt „1944-2014”. Miał on na celu godnie upamiętnić 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz podkreślić tradycje dziedziczone przez JWK.

Przygotowany spot i kalendarz pokazał nić łącząca współczesnych żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów i ich poprzedników z Armii Krajowej. Przypomniał także o dokonaniach bohaterów AK, co podkreślał w rozmowie z Polską Zbrojną ówczesny dowódca JWK – płk. Kukuła:

Chcemy zwrócić uwagę na korzenie polskich Wojsk Specjalnych. Nie godzimy się, by naprędce spolszczane książki o superbohaterach innych armii wyparły ze świadomości młodego pokolenia dokonania bohaterów AK oraz współczesnych żołnierzy – mówi dowódca JWK. – Chcemy wreszcie zwyczajnie oddać hołd ludziom, których jesteśmy następcami i których podziwiamy.

W ramach akcji projekt „1944-2014” powstał specjalny kalendarz, który nie był dostępny w powszechnej sprzedaży. Można go jednak było zdobyć w konkursach historycznych na profilu Cisi i skuteczni oraz na aukcjach charytatywnych. Całkowity dochód ze sprzedaży został przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków żołnierzy AK na warszawskich Powązkach.

kalendarz projektu 1944-2014

Powstał także fenomenalny spot z udziałem żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów i polskiej aktorki – Zofii Idzikowskiej. Pięknie przedstawione połączenie przeszłości i teraźniejszości, dziedziczonych tradycji oraz opieki jaką współcześni operatorzy otaczają weteranów Armii Krajowej.

Tak po latach wspomina pracę nad filmem jeden z „aktorów” – Sikor z Jednostki Wojskowej Komandosów:

Super czas, świetni ludzie, a przede wszystkim doskonała inicjatywa związana z propagowaniem wiedzy o naszej historii związanej z powstaniem warszawskim, ze środowiskiem kombatanckim, a również o nowym znaku JWK.

Jeśli jeszcze nie widzieliście to czas to nadrobić. A jeśli widzieliście to na pewno z wielką przyjemnością zobaczycie go raz jeszcze.

Zachęcamy także do zgłębiania historii polskiego Państwa Podziemnego oraz tradycji dziedziczonych przez jednostki Wojsk Specjalnych.

Źródło: Polska Zbrojna, Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *