Przypominamy “Projekt 1944 – 2014” – wrzesień

Kalendarz "Projekt 1944-2014" - wrzesień

Przypominamy karty kalendarza „Projekt 1944 – 2014”. Dziś wrzesień.

Tak jak kiedyś mogliśmy być dumni z postawy Powstańców, tak dziś Polacy mogą być dumni z pracy wykonywanej przez żołnierzy Wojsk Specjalnych. Udane akcje uwalniania zakładników, czy łapania terrorystów z listy JPEL świadczą o skuteczności i profesjonalizmie. I choć większość sukcesów musi pozostać tajna to, wierzcie nam, nie mamy się czego wstydzić.

CYTAT WRZEŚNIA – operator

Nie zapomnę, jak podczas swojej pierwszej misji w Iraku, wracając z jakiegoś patrolu, siedziałem w samochodzie, czułem wiatr na twarzy i pomyślałem wtedy: „To jest to. To jest to, do czego się urodziłem”. Czułem się spełniony. Czułem, że to jest moje miejsce i mój czas. A dumę czuje się bardzo często – to uczucie, które pojawia się przy okazji każdego sukcesu odnoszonego na arenie międzynarodowej. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, niewiele osób wie o naszych sukcesach, ale zapewniam, że nie mamy się czego wstydzić, a wręcz przeciwnie.

Projekt 1944 – 2014

W 2014 roku Jednostka Wojskowa Komandosów, Stowarzyszenie Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” oraz Weterani Armii Krajowej wspólnie przygotowali ten wyjątkowy projekt. Miał on na celu godnie upamiętnić 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz podkreślić tradycje dziedziczone przez JWK.

Przygotowany spot i kalendarz pokazał nić łącząca współczesnych żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów i ich poprzedników z Armii Krajowej. Przypomniał także o dokonaniach bohaterów AK, co podkreślał w rozmowie z Polską Zbrojną ówczesny dowódca JWK – płk. Kukuła:

“Chcemy zwrócić uwagę na korzenie polskich Wojsk Specjalnych. Nie godzimy się, by naprędce spolszczane książki o superbohaterach innych armii wyparły ze świadomości młodego pokolenia dokonania bohaterów AK oraz współczesnych żołnierzy – mówił dowódca JWK. – Chcemy wreszcie zwyczajnie oddać hołd ludziom, których jesteśmy następcami i których podziwiamy.”

Więcej o Projekcie.

Fot i cytat: Projekt 1944 – 2014 / Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *