Przypominamy “Projekt 1944 – 2014” – marzec

Kalendarz "Projekt 1944-2014" - marzec

Przypominamy karty kalendarza „Projekt 1944 – 2014”. Dzisiaj marzec, a tematem przewodnim – Cichociemni spadochroniarze Armii Krajowej.

Na szkolenie z przeznaczeniem na zrzut do okupowanej Polski przyjęto niemal 2500 chętnych. Jednak tego wymagającego etapu nie ukończyło 3/4 kursantów. Do skoku do Polski zakwalifikowano 579 osób. Ostatecznie do kraju udało się 316 Cichociemnych – w tym jedna kobieta – generał Elżbieta Zawacka ps „Zo”. W Powstaniu Warszawskim walczyło 95 z nich, a dla 18 spośród nich były to ostatnie chwile życia.

Dziś Jednostka Wojskowa GROM kontynuuje chlubną historię Cichociemnych, a żołnierze zespołów bojowych (po ukończeniu kursu podstawowego) mają zaszczyt nosić imię Cichociemnych.

CYTAT MARCA:

“Marek (nauczyciel techniki): Robię to przede wszystkim dla siebie. Jednocześnie jednak robi się to dla innych, w szczególności dla młodszych, którzy może nie znają tej historii jeszcze. Taką naukę zupełnie inaczej się przyswaja. Najpierw zafascynowałem się „Ogniowcami” z Podhala. Potem trafiłem do „Radosława”. W Powstaniu Warszawskim brali też udział cichociemni, ponad 90 skoczków. Podszedł do mnie kiedyś starszy mężczyzna i mówi: „Wspaniałe jest to, co robicie. Róbcie tak dalej. To jest ważne i potrzebne”.

Projekt 1944 – 2014

W 2014 roku Jednostka Wojskowa Komandosów, Stowarzyszenie Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” oraz Weterani Armii Krajowej wspólnie przygotowali ten wyjątkowy projekt. Miał on na celu godnie upamiętnić 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz podkreślić tradycje dziedziczone przez JWK.

Przygotowany spot i kalendarz pokazał nić łącząca współczesnych żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów i ich poprzedników z Armii Krajowej. Przypomniał także o dokonaniach bohaterów AK, co podkreślał w rozmowie z Polską Zbrojną ówczesny dowódca JWK – płk. Kukuła:

“Chcemy zwrócić uwagę na korzenie polskich Wojsk Specjalnych. Nie godzimy się, by naprędce spolszczane książki o superbohaterach innych armii wyparły ze świadomości młodego pokolenia dokonania bohaterów AK oraz współczesnych żołnierzy – mówił dowódca JWK. – Chcemy wreszcie zwyczajnie oddać hołd ludziom, których jesteśmy następcami i których podziwiamy.”

Więcej o Projekcie.

Fot i cytat: Projekt 1944 – 2014 / Cisi i skuteczni / ElitaDywersji.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *