Przypominamy “Projekt 1944 – 2014” – listopad

Projekt 1944 - 2014 - listopad

Przypominamy karty kalendarza „Projekt 1944 – 2014”. Dziś listopad.

CYTAT LISTOPADA – Rafał (39 lat):

W „Radosławie” jestem od ponad roku. Temat żołnierzy wyklętych przed wstąpieniem do grupy dla mnie nie istniał. Teraz mam poczucie, że jestem ich spadkobiercą i jestem im coś winien. Bohater, którego szczególnie kultywuję, to major Zapora, cichociemny, który walczył na Lubelszczyźnie, skąd pochodzę. Bardzo brutalnie potraktowany przez historię i swoich rodaków, tak jak wielu wyklętych. Nie dość, że został zamordowany, to jeszcze pozbawiony czci i obarczony paskudną legendą.Moją misją jest stworzenie pamięci o żołnierzach wyklętych.

Cc major Hieronim Dekutowski „Zapora” po zakończeniu wojny powrócił do konspiracji by walczyć w podziemiu antysowieckim. Zdradzony przez swojego zastępcę został aresztowany i bestialsko katowany podczas przesłuchań. Po „procesie” skazany na 7 krotną karę śmierci.

Jego ostatnie słowa brzmiały: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”. W chwili śmierci miał zaledwie 30 lat.

Więcej o Majorze znajdziecie – https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/938845,Hieronim-Dekutowski-ps-Zapora-zolnierz-niezlomny

Projekt 1944 – 2014

W 2014 roku Jednostka Wojskowa Komandosów, Stowarzyszenie Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” oraz Weterani Armii Krajowej wspólnie przygotowali ten wyjątkowy projekt. Miał on na celu godnie upamiętnić 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz podkreślić tradycje dziedziczone przez JWK.

Przygotowany spot i kalendarz pokazał nić łącząca współczesnych żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów i ich poprzedników z Armii Krajowej. Przypomniał także o dokonaniach bohaterów AK, co podkreślał w rozmowie z Polską Zbrojną ówczesny dowódca JWK – płk. Kukuła:

“Chcemy zwrócić uwagę na korzenie polskich Wojsk Specjalnych. Nie godzimy się, by naprędce spolszczane książki o superbohaterach innych armii wyparły ze świadomości młodego pokolenia dokonania bohaterów AK oraz współczesnych żołnierzy – mówił dowódca JWK. – Chcemy wreszcie zwyczajnie oddać hołd ludziom, których jesteśmy następcami i których podziwiamy.”

Więcej o Projekcie.

Fot i cytat: Projekt 1944 – 2014 / Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *