Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyznał tytuły honorowe „Przodujący pododdział” na najbliższy rok. Wśród wyróżnionych pododdziałów znalazł się Zespół Wsparcia Jednostki Wojskowej Agat. Teraz do Gliwic trafi proporzec, a żołnierze otrzymają amarantowe sznury z jednym chwastem, które będą nosić przy mundurze.
Wyróżnienia od generała Jarosława Miki otrzymało dziewięć pododdziałów z czterech rodzajów sił zbrojnych. Każdorazowo wniosek o nadanie tytułu do DG RSZ rekomendowali inspektorzy z poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.
„Tytuł honorowy „Przodujący pododdział” to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych żołnierzem Wojska Polskiego przez dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. Może go otrzymać pododdział nie będący jednostką wojskową, czyli batalion, dywizjon, eskadra czy kompania, który w danym roku uzyskał bardzo dobre wyniki w działalności służbowej.”
Zespół wsparcia Jednostki Wojskowej AGAT w lipcu ubiegłego roku na mocy decyzji Nr 98/MON z dnia 26 czerwca 2019 przejął i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji „Grupy Destrukcyjnej Wawelberga” (1920-1921).
„Grupę Destrukcyjną Wawelberga zorganizował kpt. Tadeusz Puszczyński (pseudonim Konrad Wawelberg) pod koniec 1920 roku. Był on oficerem wywiadu II RP, twórcą działań specjalnych w międzywojennej Polsce. W czasie III powstania zadaniem jego pododdziału było niszczenie połączeń komunikacyjnych pomiędzy Śląskiem a Niemcami. Grupa Destrukcyjna Wawelberga zasłynęła akcją przeprowadzoną w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Żołnierze wysadzili siedem mostów, dwa odcinki torów kolejowych oraz dwa niemieckie pociągi towarowe. Działania te zainicjowały wybuch powstania śląskiego. Żołnierzy kpt. Puszczyńskiego uznaje się za specjalistów w działaniach dywersyjno-sabotażowych. Niszczyli cele po stronie niemieckiej i opóźniali przemarsz wojsk, utrudniali dostarczanie żywności. W sumie oddział zniszczył około 50 mostów, trzy dworce kolejowe i kilkaset metrów torów kolejowych. W połowie czerwca 1921 roku grupę wycofano z frontu, a po podpisaniu rozejmu w lipcu 1921 roku, rozwiązano.”
źródło: Polska Zbrojna