Przesłanie od GROMu z okazji 30-lecia Jednostki

logo - 30lecie Jednostki Wojskowej GROM

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”

św. Augustyn

 

30 lat istnienia Jednostki Wojskowej GROM, to szczególna okazja do tego, aby podsumować ciągle jeszcze krótką, ale ciekawą historię Jednostki, która przez minione lata nie bez trudu zdobywała i ugruntowywała swoją obecną, uznaną pozycję wśród innych jednostek specjalnych na świecie.

Decyzja o utworzeniu Jednostki została podjęta na skutek wzrastającego zagrożenia terrorystycznego na świecie,
w okresie kiedy problem ten zaczął realnie dotykać także naszego kraju. Założenia, jakie stawiał sobie twórca i pierwszy dowódca Jednostki – ś.p. generał Petelicki, musiały przez te lata ulec zmianom i modyfikacjom,
które podyktowane były potrzebą dostosowania się do stale zmieniających się zagrożeń oraz różnorodnością zadań stawianych przed Jednostką. Kluczową zmianą było przejście z resortu Spraw Wewnętrznych do Ministerstwa Obrony Narodowej, co wynikało z poszerzenia możliwości operacyjnych i logistycznych oraz zacieśniania współpracy z podobnymi jednostkami specjalnymi na świecie.

baner JW GROM 2010-2020

Jedno tylko od początku pozostaje bez zmian – mentalność żołnierzy GROM, których cechuje profesjonalizm i dążenie do perfekcji w działaniu. Przez lata istnienia GROM brał i nadal bierze udział w wielu misjach, operacjach i ćwiczeniach międzynarodowych.

Wypływające z nich wnioski i zdobyte doświadczenia wykorzystujemy rozwijając system szkolenia oraz dążąc do wyposażenia żołnierzy w najnowocześniejszy sprzęt. Tworzymy tym samym nową jakość w szkoleniu.
Dlatego zawsze jesteśmy przygotowani na nowe wyzwania.

 

źródło: JW GROM

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *