Przekraczać granice wytrzymałości – Kurs Bazowy w JWK

Kurs bazowy - Jednostka Wojskowa Komandosów

Kurs bazowy jest szkoleniem dla żołnierzy, którzy chcą służyć jako operatorzy w zespołach bojowych. Trwa rok i jest to bez wątpienia czas wyjęty z życia. Równocześnie jest jedynym okresem w służbie żołnierza, podczas którego można przeżyć „drugą rodzinę”, gdyż ze względu na intensywność kursu i zżycie między uczestnikami – tworzą oni prawdziwie braterską wojskową rodzinę.

Jest to jedno z najlepszych szkoleń w jakim można uczestniczyć ze względu na doświadczonych instruktorów oraz ogrom przekazywanej przez nich wiedzy zdobytej po latach doświadczeń, w tym na misjach. Stanowi przepustkę do rozwoju żołnierza, poznanie samego siebie oraz swoich możliwości i ich sprawdzenia w różnych warunkach. Kurs podnosi umiejętności oraz zacieśnia więzi i współpracę w zespole, początkowy indywidualizm przestaje istnieć, umacnia się kreatywność i współpraca, to jest to co budujemy podczas kursu bazowego.

Kurs bazowy - Jednostka Wojskowa Komandosów

Instruktorzy przez rok hartują i wykuwają charakter przyszłych operatorów, stale przesuwając granice możliwości i wytrzymałości. Dlatego część z żołnierzy odpada w jego trakcie.

Obecny kurs bazowy, a dokładniej I etap działań specjalnych doskonali umiejętności taktyczne i strzeleckie na poziomie podstawowym. Realizowany jest z ograniczeniem snu oraz jedzenia, przy jednoczesnych intensywnych działaniach w często niełatwych warunkach atmosferycznych. Czego uczy ten etap? Każdy z operatorów będzie umiał poradzić sobie w różnych sytuacjach kryzysowych lub w odosobnieniu, będzie mógł samodzielnie podjąć decyzję, która niejednokrotnie później uratuje mu życie.

Na koniec kursu bazowego przeprowadzany jest egzamin, średnio dotrwa do niego co trzeci żołnierz.

Kurs bazowy - Jednostka Wojskowa Komandosów

Foto: Daniel Dmitriew

źródło: Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *