Premier w Jednostce Wojskowej NIL

Premier RP Mateusz Morawiecki z wizytą w Jednostce Wojskowej NIL

18 lutego 2023 roku Premier RP, Mateusz Morawiecki odwiedził Jednostkę Wojskową NIL gdzie m.in. zapoznał się z wyposażeniem Jednostki, a także połączył się z naszymi żołnierzami, którzy są w Iraku. Szef polskiego rządu podziękował im za ich służbę. Podziękowania popłynęły także do wszystkich żołnierzy, którzy służą za granicą na misjach specjalnych. Oni również budują siłę polskiej armii. Jesteśmy aktywnym członkiem NATO – wnosimy swój wkład w bezpieczeństwo i gościmy inne wojska. Obecnie liczba wojsk sojuszniczych w Polsce wynosi 10,5 tys. żołnierzy.

– Nasi sojusznicy – amerykańscy przede wszystkim – wiedzą doskonale, że tak jak my pomagaliśmy w Afganistanie, pomagamy cały czas w Iraku, tak jak oni mogą na nas liczyć, tak my – jak powiedział prezydent Biden – możemy liczyć na nich, na żołnierzy amerykańskich, którzy w dużej liczbie stacjonują dzisiaj na terytorium Rzeczypospolitej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie podkreślił rolę patrona Jednostki.

– Patron tej jednostki – generał August Emil Fieldorf Nil – to patron absolutnie szczególny. On oddał życie właśnie w obronie wolności, abyśmy my mogli żyć dzisiaj w niepodległym kraju. Był szefem kierownictwa dywersji Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. I to tamta jednostka jest patronem naszych sił specjalnych, komponentów wojsk specjalnych, do którego należy właśnie Jednostka Wojskowa NIL, ale także Formoza, Agat, czy Grom – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Premier RP Mateusz Morawiecki z wizytą w Jednostce Wojskowej NIL

źródło: KPRP

Fot: Krystian Maj/KPRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *