Posłanie Dowódcy KWS z okazji dnia Żołnierzy Wyklętych

Wojska Specjalne logo - Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych

POSŁANIE DOWÓDCY KOMPONENTU WOJSK SPECJALNYCH DO ŻOŁNIERZY I PRACOWNIKÓW RESORTU OBRONY NARODOWEJ KOMPONENTU WOJSK SPECJALNYCH Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”.

 

ŻOŁNIERZE! PRACOWNICY RESORTU OBRONY NARODOWEJ!

3 lutego 2011 roku, Sejm uchwalił ustawę ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, krew przelaną w obronie Ojczyzny oraz przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości – ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

ŻOŁNIERZE! PRACOWNICY RESORTU OBRONY NARODOWEJ!

Stalinowskie i komunistyczne represje dotknęły również dowódców Kedywu i podległych oddziałów dywersyjnych, a także legendarnych „Cichociemnych” Spadochroniarzy AK, których tradycje i chlubne dziedzictwo przyjęły współczesne Wojska Specjalne.

Po stronniczym i sfingowanym procesie, w którym przedstawiono wymuszone w śledztwie zeznania świadków, 24 lutego 1953 roku wykonano wyrok śmierci na gen.bryg. Emilu Fieldorfie „Nilu”. W katowniach „bezpieki” w latach 1944-1955, życie straciło dziewięciu „Cichociemnych” – mhr Bolesław Kontrym, mjr Witold Uklański, rtm. kaw. Andrzej Czykowski, por. Aleksander Kułakowski, kpt. Stanisław Winter, mjr Hieronim Dekutowski, kpt. Mieczysław Szczepański, ppor. Stefan Górski oraz ppor. Czesław Rossiński. Pierwszego marca każdego roku oddajemy im należną cześć, są naszymi bohaterami, którzy walczyi o prawdziwą wolność Polski. Tym bardziej, że mieli być wymazani z pamięci narodowej, rozstrzelani w ubeckich kazamatach i pochowani w bezimiennych dołach.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych” przetrwała, stali się dzisiaj ikonami młodego pokolenia. Wszyscy, bez wyjątku pragnęli wolnej i suwerennej Ojczyzny, w heroicznej i pełnej poświęcenia walce oddali jej rzecz najcenniejszą – własne życie.

CHWAŁA BOHATEROM!

 

DOWÓDCA                  
gen.bryg. Sławomir Drumowicz

 

źródło: DKWS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *