POSŁANIE DOWÓDCY KOMPONENTU WOJSK SPECJALNYCH Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”.
Już po raz dziesiąty 1. marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1951 roku, kiedy w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” i jego towarzyszy walki. Święto jest także wyrazem pamięci i hołdu dla wszystkich żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa i przelaną krew w obronie Ojczyzny po 1945 roku, kiedy powszechny terror i stalinowskie represje dotknęły tysiące żołnierzy AK, którzy w imię suwerennej i niepodległej Polski pozostali w konspiracji i podjęli walkę z narzuconą władzą i nowym porządkiem komunistycznym.
Represje komunistów nie oszczędziły także dowódców Kedywu i podległych oddziałów dywersyjnych oraz legendarnych Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Po sfingowanym procesie, w którym przedstawiono wymuszone w śledztwie zeznania świadków, 24 lutego 1953 roku wykonano wyrok śmierci na gen. bryg. Emilu Fieldorfie „Nilu”. W katowniach „bezpieki” w latach 1944-1955, życie straciło dziewięciu „Cichociemnych” – mjr Bolesław Kontrym, mjr Witold Uklański, rtm. kaw. Andrzej Czajkowski, por. Aleksander Kułakowski, kpt. Stanisław Winter, mjr Hieronim Dekutowski, kpt. Mieczysław Szczepański, ppor. Stefan Górski oraz ppor. Czesław Rossiński.
Dzisiaj, współczesne Wojska Specjalne mają wielki honor kultywować ich dziedzictwo, a ich heroiczna postawa uczy nas czym jest bohaterstwo i prawdziwy patriotyzm. W dniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, mamy szczególny obowiązek wspominać ofiary tej heroicznej walki. Wszyscy Oni pragnęli wolnej i suwerennej Ojczyzny. Kochali Polskę miłością tak wielką, że oddali za nią rzecz najcenniejszą – własne życie.
Chwała Bohaterom!
DOWÓDCA
gen. bryg. dr inż. Sławomir DRUMOWICZ