Ratownicy medyczni oraz żołnierze wojsk specjalnych będą dzielić się wiedzą medyczną. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz pułkownik Wojciech Smołuch, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z Krakowa.
Podstawy ratownictwa cywilnego bazują na ratownictwie taktycznym. Współpraca z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych to będzie dla ratowników okazja uczyć się od najlepszych żołnierzy, którzy zdobywali swoją wiedzę w warunkach ekstremalnych, na przykład podczas misji stabilizacyjnych.
– Uczymy się od siebie. Z każdej perspektywy są to doświadczenia różne. Spotykamy się z różnymi przypadkami i właśnie tymi doświadczeniami chcemy się wymieniać. Jeżeli chodzi o nasze wojskowe, to głównie dotyczy ono ratownictwa bojowego, które w zupełności różni się od tego normalnego. Dlatego, będziemy chcieli pokazać jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia życia poszkodowanego i ratującego – mówi pułkownik Wojciech Smołuch Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Krakowie
Wojskowi nierzadko są ratownikami medycznymi i pełnią dyżury w stacjach pogotowia ratunkowego. Obowiązkiem każdego ratownika jest podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie punktów edukacyjnych. Żołnierze muszą się szkolić także w warunkach cywilnych. Wybrali do współpracy Katowicki Ośrodek Szkolenia ze względu na szeroką gamę certyfikowanych szkoleń i ich wysoką jakość.
Będą nabywać wiedzę w praktyce, w roli obserwatorów i pomocników ratowników medycznych. Ale w tym czasie będą nam mogli udzielać też swoich rad. Doświadczenie wojskowych, ich procedury czy opanowanie w trakcie udzielania pomocy podczas zdarzeń ekstremalnych, mogą być dla ratowników cywilnych bardzo przydatne.
źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach