Porozumienie Wojsk Specjalnych i katowickiego pogotowia

Podpisane porozumienie Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Ratownicy medyczni oraz żołnierze wojsk specjalnych będą dzielić się wiedzą medyczną. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz pułkownik Wojciech Smołuch, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z Krakowa.

Podstawy ratownictwa cywilnego bazują na ratownictwie taktycznym. Współpraca z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych to będzie dla ratowników okazja uczyć się od najlepszych żołnierzy, którzy zdobywali swoją wiedzę w warunkach ekstremalnych, na przykład podczas misji stabilizacyjnych.

– Uczymy się od siebie. Z każdej perspektywy są to doświadczenia różne. Spotykamy się z różnymi przypadkami i właśnie tymi doświadczeniami chcemy się wymieniać. Jeżeli chodzi o nasze wojskowe, to głównie dotyczy ono ratownictwa bojowego, które w zupełności różni się od tego normalnego. Dlatego, będziemy chcieli pokazać jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia życia poszkodowanego i ratującego – mówi pułkownik Wojciech Smołuch Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Krakowie

Wojskowi nierzadko są ratownikami medycznymi i pełnią dyżury w stacjach pogotowia ratunkowego. Obowiązkiem każdego ratownika jest podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie punktów edukacyjnych. Żołnierze muszą się szkolić także w warunkach cywilnych. Wybrali do współpracy Katowicki Ośrodek Szkolenia ze względu na szeroką gamę certyfikowanych szkoleń i ich wysoką jakość.

Będą nabywać wiedzę w praktyce, w roli obserwatorów i pomocników ratowników medycznych. Ale w tym czasie będą nam mogli udzielać też swoich rad. Doświadczenie wojskowych, ich procedury czy opanowanie w trakcie udzielania pomocy podczas zdarzeń ekstremalnych, mogą być dla ratowników cywilnych bardzo przydatne.

źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *