Podcast JW AGAT – czym jest szkolenie SERE?

Jednostka Wojskowa AGAT - szkolenie SERE

W piątym odcinku podcastu przygotowanego przez Jednostkę Wojskową AGAT gościem „Parisa” jest Damian, który asystował przy selekcjach do Jednostki, a następnie zajmował się SERE. I właśnie szkolenie SERE jest tematem przewodnim prowadzonej rozmowy.

Czym dokładnie jest SERE?

To nic innego jak kompleksowe szkolenie związane z zachowaniem się osób w sytuacji izolacji. Tego typu sytuacja może spotkać nie tylko żołnierza, ale także cywila. Nie mówimy tu bowiem wyłącznie o przechwyceniu czy odosobnieniu w związku z prowadzoną operacją na terenie wroga, ale również o sytuacjach takich jak zagubienie, zaginięcie czy tych będących konsekwencją nieszczęśliwych zdarzeń losowych takich jak chociażby awaria pojazdu, samolotu, odłączenie się od reszty grupy czy zespołu, zabłądzenie na obcym terenie i w niesprzyjającym środowisku.

Skąd wziął się skrót SERE?

Każda z tych liter jednocześnie rozpoczyna angielskie słowo, które krok po kroku pokazuje nam jak wyjść cało z opresji:

1. przetrwanie w niesprzyjającym środowisku – „ S – urvival”

2. unikanie, czyli przeciwdziałanie przechwyceniu przez nieprzyjaciela, napastnika – „E – vasion”

3. przeciwdziałanie wykorzystaniu w przypadku wzięcia do niewoli „R – esistance”

4. ucieczkę lub uwolnienie, czyli dotarcie w bezpieczne miejsce, a w przypadku żołnierza do macierzystego pododdziału „E –scape” lub „E – xtraction”

Więcej w piątym odcinku podcastu Jednostki Wojskowej AGAT.

Jeśli ktoś chciałby uzupełnić wiedzę o Damianie, bohaterze tego odcinka to polecamy wywiad, który przeprowadziły z nim Ewy Korsak i Magdalena Kowalska – Sendek z magazynu Polska Zbrojna. Zdjęcie główne pochodzi właśnie z tego materiału.

źródło: JW AGAT, Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *