Płk Piotr Gąstał o wyjazdach na misje i niełatwych powrotach

Pułkownik Piotr Gąstał - były Dowódca Jednostki GROM

Żołnierze sił specjalnych latami przygotowują się do misji. Wykonują je profesjonalnie, z zaangażowaniem, wiedząc czym ryzykują. Czy są też przygotowani na powroty? One wydają się czymś naturalnym, ale wcale nie są proste. O wyjazdach i trudnych powrotach do kraju, do domu i o zmianach opowiada płk. rez. Piotr Gąstał, były dowódca jednostki specjalnej Grom.

Podcast jest odcinkiem z cyklu „Daleko od domu” poświęconego wspomnieniom i doświadczeniom żołnierzy polskich, którzy uczestniczyli w misjach NATO i członków ich rodzin.

Wsparcie merytoryczne cyklu: Przemysław Wójtowicz

Podcast został zrealizowany ze wsparciem Departamentu Dyplomacji Publicznej NATO.

A oto fragment na zachętę:

Byłem też świadkiem powrotów wielu swoich żołnierzy do Polski. Ile problemów z tym związanych rodzinnych kończących się awanturami, kłótniami, rozwodami. Byłem świadkiem powrotów żołnierzy, którzy byli ranni na misjach. Witaliśmy ich wszystkich na Okęciu, odwoziliśmy do szpitala i tutaj dochodziło bardzo często do nieprzyjemnych scen, bo to nie rodzina, ale to personel medyczny naszych szpitali wojskowych witał naszych rannych żołnierzy mówiąc do nich: „Masz najemniku za swoje, za to co zrobiłeś”.

Jeżeli nie ma szacunku do tego co Wojsko Polskie robiło, a nie wyjechało na misje, bo samo chciało tylko zostało tam skierowane w konkretnym celu przez nasz rząd, przez polityków. Jeżeli ludzie w ten sposób traktowali naszych rannych to budziło mój opór i to budziło moją reakcję, że stawałem twarzą w twarz z dyrektorem szpitala i mówiliśmy sobie co o tym wszystkim myślimy poważnymi i mocnymi słowami. Nie pozwolę nigdy i nie pozwoliłem żeby moi żołnierze byli tak krzywdzeni„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *