Pirotechnik / EOD w Wojskach Specjalnych

pirotechnik z Jednostki Wojskowej GROM

Pirotechnik to ekspert od różnego rodzaju ładunków wybuchowych, ich identyfikacji i neutralizacji. Musi być zawsze przy żołnierzach, którzy przygotowują się do akcji bezpośredniej. Bez „piro” nie wchodziliśmy nigdy na teren afgańskich gospodarstw, nie zatrzymywaliśmy rebeliantów, nie likwidowaliśmy składów ładunków wybuchowych. Obecność pirotechnika na misjach jest po prostu niezbędna.

Wiele razy znajdowaliśmy w domach rebeliantów, albo jakichś magazynach ładunki wybuchowe domowej roboty – gotowe lub jeszcze w częściach. Wszystkie tego typu „skarby” od razu były neutralizowane. Na przykład, gdy jechaliśmy, by zlikwidować nielegalny skład materiałów wybuchowych talibów zawsze był z nami pirotechnik. Osłaniany przez operatora podchodził do obiektu zawsze jako pierwszy. Musiał sprawdzić, czy nie jest to pułapka, czy teren jest w miarę bezpieczny. Specjalista potrafi rozpoznać zagrożenie, zwracając uwagę na mało z pozoru istotne detale terenu działania.” – tak rolę pirotechnika w rozmowie z Magdaleną Kowalską – Sendek opisywał Piotr – dowódca grupy pirotechnicznej w zespole wsparcia bojowego Jednostki Wojskowej GROM.

pirotechnik z Jednostki Wojskowej Komandosów

Pirotechnicy/EOD to doświadczeni specjaliści z kilkunastoletnią służbą w sekcji działań specjalnych jako operator-miner oraz z odpowiednim bagażem doświadczeń zdobytych między innymi podczas misji bojowych. Posiadają kwalifikacje z zakresu prac z materiałami wybuchowymi i środkami zapalającymi. Uczestnicząc w misjach niejednokrotnie biorą udział w operacjach neutralizacji nielegalnych składów broni oraz wytwórni materiałów wybuchowych, nieraz „utleniając” po kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych. W kraju zwykle zajmują się szkoleniem specjalistycznym z zakresu prac minersko – pirotechnicznych operatorów innych specjalności.

Kto może zostać pirotechnikiem i jak długo trwa szkolenie?

Także na to pytanie odpowiedział Piotr z JW GROM. „To robota dla perfekcjonistów, ludzi skrupulatnych, opanowanych, takich którzy nie boją się pracy w ogromnym stresie. Dobrze byłoby, gdyby pirotechnik miał wykształcenie elektroniczne lub techniczne, bo często sami konstruujemy podzespoły elektroniczne inicjujące wybuch materiałów wybuchowych„.

pirotechnik z Jednostki Wojskowej GROM

Szkolenie pirotechnika trwa kilka lat. Odpowiednie kursy przygotowujące do służby w tej specjalności organizowane są zarówno w Polsce, jak i zagranicą – w tym w Stanach Zjednoczonych i na Słowacji. Ich edukacja na tym się jednak nie kończy. W dziedzinie tej trwa ciągły wyścig pomiędzy tymi, którzy ładunki podkładają, a tymi, których zadaniem jest ich unieszkodliwianie. Pirotechnik musi więc permanentnie śledzić przebieg konfliktów zbrojnych oraz aktywność ugrupowań terrorystycznych. Wiedza jest jednym z zasadniczych czynników wpływających na powodzenie jego pracy.

Najważniejsze zadania:

– wsparcie EOD (ang. Explosive Ordnance Disposal) operacji specjalnych,

– zabezpieczenie pirotechniczne operacji specjalnych,

– rozpoznanie EOR (ang. Explosive Ordnance Reconnaissance),

– neutralizowanie materiałów wybuchowych i przedmiotów niebezpiecznych,

– kierowanie pracami minerskimi w czasie szkolenia i działań bojowych,

– rozpoznawanie nowych typów i sposobów użycia ładunków wybuchowych.

 

Więcej na temat sprzętu wykorzystywanego przez pirotechników w Wojskach Specjalnych oraz o samej służbie możesz znaleźć w rozmowie Magdaleny Kowalskiej – Sendek z Piotrem – dowódcą grupy pirotechnicznej w zespole wsparcia bojowego Jednostki Wojskowej GROM w magazynie Polska Zbrojna.

źródło: Polska Zbrojna, Cisi i skuteczni

fot. Cisi i skuteczni, Jednostka Wojskowa GROM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *