Pięć lat zdolności psów bojowych K9 w JWK

K9 z Jednostki Wojskowej Komandosów

W 2015 roku została zatwierdzona koncepcja rozwoju garnizonu Lubliniec, która była podstawą do rozpoczęcia realizacji projektu psów bojowych K9 w Jednostce Wojskowej Komandosów. Zaplanowano w niej utworzenie etatów przewodników psów służbowych w JWK.

Pięć lat temu, 29 marca 2017 roku dokonano zakupu pierwszego psa rasy owczarek belgijski Malinois o imieniu FARO, który rozpoczął intensywne szkolenie umożliwiające mu zdobycie specjalistycznych umiejętności niezbędnych do udziału w operacjach specjalnych. Kolejne psy trafiły do jednostki w latach 2017, 2019, 2020 i 2021. Przewodnicy psów bojowych przygotowują swoich podopiecznych do realizacji zadań na rzecz wsparcia operatorów grup specjalnych.

Jednostka Wojskowa Komandosów posiada psy bojowe o trzech specjalnościach: tropienia ludzkich śladów, wyszukiwania materiałów wybuchowych oraz obezwładniania ludzi.

Decyzją Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych w 2018 roku, po wielomiesięcznych szkoleniach oraz po pomyślnie zaliczonej kwalifikacji, pierwszy w historii JWK pies bojowy FARO został zakwalifikowany oraz skierowany do pełnienia służby w Zespole Doradców Wojsk Specjalnych SOAT-50 VIII zmiany PKW Afganistan Resolute Support Mission (RSM). Po półrocznej misji Faro powrócił wraz ze swoim przewodnikiem do kraju, a jego obowiązki przejął kolejny pies, który równie intensywnie wykonywał swoje zadania w ramach IX zmiany PKW Afganistan RSM.

Podczas trwania misji na terenie Islamskiej Republiki Afganistanu w latach 2018-2020, psy bojowe JWK uczestniczyły we wszystkich operacjach specjalnych na czterech zmianach ZDWS SOAT-50. Poprzez podniesienie poziomu bezpieczeństwa prowadzonych operacji, zwiększenie morale żołnierzy oraz zapewnienie warunków do komfortu psychicznego żołnierzy w czasie realizacji zadań, psy bojowe JWK wspierały operatorów w czasie PKW Afganistan RSM.

25 sierpnia 2021 roku nasz pierwszy pies bojowy zakończył pełnienie służby w JWK i udał się na psią emeryturę pozostając u swojego opiekuna.

Dziękujemy za Waszą służbę!

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o służbie przewodnika K9 to koniecznie zajrzyjcie do „5 pytań do… przewodnika K9 z Jednostki Wojskowej Komandosów„. 

Foto: Daniel Dmitriew

źródło: Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *