Panel poświęcony weteranom Wojsk Specjalnych

Panel poświęcony weteranom Wojsk Specjalnych

24 maja podczas konferencji Defence 24 Day i SOFEAST w Warszawie Centrum Weteran zorganizowało panel poświęcony polskim weteranom Wojsk Specjalnych i zagospodarowaniu ich potencjału przez państwo polskie.

Dzięki uprzejmości portalu branżowego Defence 24 Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa miało możliwość zorganizowania panelu tematycznego zatytułowanego „Polscy Weterani. Jak Polsk może wykorzystać potencjał byłych wojskowych”. W związku z przypadającym w tym dniu Świętem Wojsk Specjalnych nasze Centrum postanowiło zaprosić weteranów tego rodzaju sił zbrojnych. Ekspertami byli uczestnicy wielu misji zagranicznych, między innymi w b. Jugosławii, Iraku czy Afganistanie, wśród których znaleźli się: były dowódca JW GROM płk. rez. Piotr Gąstał, były dowódca ZB w JW GROM ppłk. rez. Andrzej Kruczyński, były oficer JWK mjr rez. Damian Matkowski oraz jego kolega por. rez. Wojciech Łacny, także z JWK. Ważnym gościem była także Maia Biesiekierskia- dyrektorka ds. rozwoju biznesu w portalu Rekrut24. Moderatorem panelu był Tomasz Jasionek, starszy specjalista Centrum Weterana.

Prelegenci podczas spotkania poruszyli zarówno kwestie wpływu misji zagranicznych na rozwój Wojsk Specjalnych w ostatnich latach, jak również dyskutowali o rozwiązaniach stosowanych przez polskich „specjalsów”, które można wykorzystać lub już są wykorzystywane między innymi w szkoleniu wojsk konwencjonalnych. Ciekawą kwestią było też spojrzenie na przyszłość tego rodzaju wojsk w nadchodzących latach.

Druga cześć panelu była poświęcona przykładom wykorzystania doświadczeń i umiejętności polskich weteranów WS, zarówno na rynku cywilnym, jak i na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa kraju. Zaproszeni goście na podstawie swoich historii pokazali przykłady takiego zastosowania, między innymi w branży szkoleniowej i doradczej. Ciekawe rozwiązania zagospodarowania byłych operatorów brytyjskich sił specjalnych przywołała p. Maja Biesiekierskia, która zwróciła również uwagę na mocne strony żołnierzy i funkcjonariuszy szukających nowej pracy na rynku cywilnym.

Centrum Weterana dziękuje zaproszonym gościom za obecność i podzielenie się swoimi doświadczeniami. Jednocześnie mamy nadzieję, że tego typu spotkania pomogą w przyszłości lepiej wykorzystać potencjał byłych wojskowych.

źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *