Ośrodek Szkolenia Spadochronowego Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych

skoki spadochronowe w Ośrodku Szkolenia Spadochronowego Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych

Przerzut drogą powietrzną oraz desant z wykorzystaniem spadochronów to jeden z podstawowych sposobów transportu do rejonu działania żołnierzy Wojsk Specjalnych. Opanowanie technik spadochronowych to jedna z podstawowych umiejętności operatorów.

Kursant stanął w drzwiach bocznych samolotu. Skok. Słychać głośne „121, 122, 123, CZASZA!”. Do drzwi samolotu podszedł następny skoczek. Po ostatnim żołnierzu instruktor przerwał szkolenie, na zbiórce omówił każdy skok i skupił się na popełnianych błędach. Zanim szkoleni wejdą na pokład prawdziwego samolotu muszą do perfekcji opanować wszystkie czynności i procedury na ziemi. W powietrzu nie ma miejsca na błędy.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych jest jednostką organizacyjną szkolnictwa wojskowego podporządkowaną Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. Za szkolenie spadochronowe żołnierzy Wojsk Specjalnych odpowiada podległy komendantowi Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych – Ośrodek Szkolenia Spadochronowego.

Głównymi zadaniami Ośrodka jest m.in. prowadzenie szkolenia spadochronowego z wykorzystaniem spadochronów grupy A,B,C, szkolenia operatorów grup HALO/HAHO, realizacja szkolenia spadochronowego podstawowego, specjalistycznego oraz kursów dla kandydatów na instruktorów spadochronowych, tandemów pilotów oraz personelu zabezpieczenia stref lądowania, prowadzenie działalności szkoleniowo-metodycznej w zakresie szkolenia spadochronowo-desantowego oraz prowadzenie badania nad sposobami przerzutu niekonwencjonalnego.

źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *