Order Krzyża Wojskowego – najwyższe odznaczenie wojskowe

Wręczenie Orderu Krzyża Wojskowego

Ustanowiony w 2006 r. Order Krzyża Wojskowego jest najwyższym odznaczeniem wojskowym nadawanym w Polsce za czyny bojowe w czasie pokoju. Jest nagrodą za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa. Order dzieli się na trzy klasy: I – Krzyż Wielki; II – Krzyż Komandorski; III – Krzyż Kawalerski.

Order ustanowiono z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 18 października 2006 r., co wyszło naprzeciw oczekiwaniom środowisk wojskowych, a szczególnie żołnierzy, uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych. Dotychczas(stan na 28.05.2021) nadano 170 Orderów, w tym 45 przyznanych zostało pośmiertnie. 

Wśród tych 45 żołnierzy znalazło się czterech żołnierzy Wojsk Specjalnych, którzy za swoją służbę poza granicami kraju zapłacili najwyższą cenę. Piotr Mikułowski, Paweł Legencki,  Krzysztof Woźniak i Mirosław Łucki pozostali wierni przysiędze, by „w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić”. Ponadto pośmiertnie Orderem Krzyża Wojskowego odznaczeni zostali zabici w Iraku weterani Jednostki Wojskowej GROM – Krzysztof Kaśkos i Artur Żukowski.

Wręczenie Orderu Krzyża Wojskowego

Kilkudziesięciu innych Kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego wywodzących się z Wojsk Specjalnych wciąż żyje wśród nas. Część pozostaje w cieniu, inni są dobrze znani. Służyli w Formozie, Gromie i Lublińcu. Motyl, Naval, Sikor, Matka, Biały to postacie, których nie trzeba przedstawiać miłośnikom Wojsk Specjalnych. Jednak ilu z Was wiedziało, że zostali uhonorowani tym najwyższym odznaczeniem?

W tym roku postanowiono to zmienić i rozpoczęły się prace by przybliżyć reszcie rodaków sylwetki tych cichych bohaterów. W Centrum Weterana wystawiona była wystawa poświęcona Kawalerom Orderu Krzyża Wojskowego, a także rozpoczęto oznaczanie grobów Kawalerów odpowiednią grafiką.

Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego - Arkadiusz DembińskiKawaler Orderu Krzyża Wojskowego - Damian Matkowski

Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego - Grzegorz Wydrowski Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego - Tomasz BiałasWszystko po to by oddać im hołd i szacunek. A także by mogli stać się wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń żołnierzy.

W 2015 roku Prezydent RP wręczając Ordery Krzyża Wojskowego sześciu żołnierzom GROM i JWK zwrócił się do nich tymi słowami:

Cóż można powiedzieć do żołnierzy, którzy dla dobra Rzeczpospolitej daleko gdzieś poza jej granicami w Iraku Afganistanie – oddawali się Ojczyźnie, ryzykując życie, ryzykując los najbliższych, którzy zostawali w domu. Wszystko dla Ojczyzny. Bardzo wam w imieniu Rzeczpospolitej dziękuję. Chciałbym żebyście wiedzieli, że Ojczyzna jest wam wdzięczna za wierną służbę, za odpowiedzialność – odpowiedzialność dowódczą także za żołnierzy, żeby ich przeprowadzić uchronić przed niebezpieczeństwem ale wykonać zadanie. Pokazać sojusznikom, że Polska ma żołnierzy sprawnych , którzy przestrzegają prawa międzynarodowego”.

I my się do tych podziękowań przyłączamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *