Odznaka pamiątkowa Jednostki Wojskowej AGAT

Jednostka Wojskowa AGAT

Pierwszą wersję Odznaki Pamiątkowej Jednostki Wojskowej AGAT wprowadzono w czerwcu 2012 roku. W listopadzie 2019 roku trochę ją odświeżono nadając jej nieco bardziej nowoczesny wygląd.

Decyzją nr 172/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 czerwca 2012 roku do użytku wprowadzona została pierwsza Odznaka Pamiątkowa Jednostki Wojskowej AGAT. Na mocy tej decyzji:

Odznakę pamiątkową Jednostki Wojskowej AGAT o wymiarach 30 mm x 50 mm stanowi sylwetka orła na wzorze odznaki skoczka spadochronowego barwy oksydowanej stali, symbolizująca specyfikę działania oraz charakter jednostki specjalnej.

odznaka pamiątkowa Jednostki Wojskowej AGAT

U podstawy znajduje się glob ziemski barwy czarno-szarej, emaliowany. Symbolizuje on gotowość jednostki do podjęcia działań bojowych w dowolnym miejscu na świecie w obronie interesów Rzeczypospolitej Polskiej. W środku globu widnieje napis „AGAT”, ze znakiem Grup Szturmowych Szarych Szeregów barwy złoto-srebrzystej, nawiązujący do dziedziczonych przez jednostkę tradycji.

Wokół globu nałożony został srebrny wieniec z liści dębowych (z lewej strony) i laurowych (z prawej strony).

W listopadzie 2019 roku Odznaka Pamiątkowa Jednostki Wojskowej AGAT na mocy decyzji Nr 194/MON Ministra Obrony Narodowej z 28 listopada 2019 roku została odświeżona. Jak możemy przeczytać w decyzji Ministra:

Odznaka pamiątkowa Jednostki Wojskowej AGAT wzór 2019Odznaka JWA jest tarczą o wymiarach 30 mm x 53 mm, podzieloną w połowie wysokości w lewy skos. Górny pas tarczy jest czarny, dolny – zielony. Kolory te są tradycyjnymi barwami Wojsk Specjalnych. Pośrodku znajduje się sylwetka stylizowanego orła z odznaki skoczka spadochronowego – w kolorze srebrzystym. Symbolizuje ona działania oraz charakter jednostki specjalnej.

U podstawy tarczy widoczny jest glob ziemski również w kolorze srebrzystym, który symbolizuje gotowość jednostki do podjęcia działań bojowych w dowolnym miejscu na świecie w obronie interesów Rzeczypospolitej Polskiej. Na wizerunku globu widnieje napis „AGAT” (nazwa jednostki). Litera „G” w tym napisie stanowi stylizowany znak Grup Szturmowych Szarych Szeregów, który nawiązuje do dziedziczonych przez jednostkę tradycji.

Wokół globu nałożony został otwarty wieniec z liści dębowych (z lewej strony) i laurowych (z prawej strony) w kolorze srebrzystym, symbolizujący męstwo i odwagę.

Zarówno poprzednia, jak i obecna wersja Odznaki Pamitkowej JWA w swoim regulaminie ma zastrzeżenie kto i po spełnieniu jaki warunków może się o taką Odznakę ubiegać. Dla żołnierzy zawodowych służących w Jednostce Wojskowej AGAT jest to rok nienagannej służby, a dla pracowników cywilnych dwa lata pracy. Ponadto prawo do  otrzymania Odznaki przysługuje także Dowódcy JWA oraz innym osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla Jednotki Wojskowej Agat.

 

Decyzja Nr 172/MON z dnia 1 czerwca 2012 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Jednostki Wojskowej AGAT

Decyzja Nr 194/MON z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Jednostki Wojskowej AGAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *