Odznaczenia Prezydenta dla komandosów z Lublińca

Order Krzyża Wojskowego

28 maja 2021 roku w Prezydent Andrzej Duda wraz z żołnierzami 16. batalionu powietrznodesantowego świętował Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył Ordery Krzyża Wojskowego dwóm żołnierzom Jednostki Wojskowej Komandosów. To pierwsze ordery tej rangi przyznane przez Andrzeja Dudę.

Komandosi z Lublińca zostali odznaczeni za akcję ratowania spod ostrzału rannego policjanta z afgańskiej jednostki antyterrorystycznej ATF-444. Jeden z żołnierzy pełniący obowiązki dowódcy polskiego elementu, wraz z trzema polskimi żołnierzami, operatorami z SOAT-50 (ang. Special Operation Advisory Team-50) podjął działania celem przebicia się do rannego. Drugi z odznaczonych żołnierzy JWK zapewniał mu bezpośrednią ochronę.

Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów odznaczeni przez Prezydenta Andrzeja Dudę

Obydwaj wykazali się odwagą, jeden z nich na własnych barkach ewakuował poszkodowanego, zaś drugi odznaczony żołnierz JWK w tym czasie zapewniał mu ochronę, gdyż obydwaj pozostawali na terenie w bezpośredniej styczności ogniowej. Przeprowadzona operacja bojowa, dzięki ich determinacji i odwadze, zakończyła się ewakuacją rannego w bezpieczny rejon.

Prezydent Andrzej Duda odznacza żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów

Prezydent Andrzej Duda odznacza żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów

Przeprowadzona akcja jest idealnym przykładem realizacji zadań zgodnie z Kredo Komandosa:

„Nie zawiodę tych, z którymi służę, żadnego z nich nie pozostawię na pastwę wroga w izolacji i osamotnieniu”.

źródło: Prezydent.pl, BBN, Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *