Odszedł ostatni uczestnik akcji „Koppe”

Wojciech Świątkowski ps. Korczak

Z przykrością informujemy, że w dniu wczorajszym na wieczną wartę odszedł podpor. Wojciech Świątkowski ps. „Korczak”, szef służby „Moto” AK Parasol (od 10 sierpnia 1944 r).

Był ostatnim żyjącym uczestnikiem akcji „Koppe”, zastępca dowódcy kompanii w Powstaniu Warszawskim. 30 sierpnia 1944 został ranny podczas próby przebicia do Śródmieścia, trafił do szpitala, gdzie przebywał do końca Powstania. Po kapitulacji przebywał w obozie Stalagu IVB Zetheim. Kawaler Orderu Virtuti Militari, w latach 1949-1955 więzień polityczny.

We wrześniu bieżącego roku komandosi z Lublińca mieli przyjemność obchodzić razem z śp. „Korczakiem” jego 99 urodziny.

Dziś żegnają go słowami:

„Dziękujemy za całość służby, oddanie i heroizm oraz działania bojowe. Jesteśmy dumni, iż mamy okazję czerpać wzorce od takich osób!”

Cześć Jego Pamięci!


Gen. Wilhelm Koppe, wyższy dowódca SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie był jednym z głównych organizatorów terroru, odpowiadającym za zbrodnie popełniane na Polakach. Władze Polskiego Państwa Podziemnego wydały na niego wyrok śmierci, który miał początkowo wykonać Kedyw Okręgu Krakowskiego AK. Ostatecznie realizację zadania dowództwo Kedywu powierzyło oddziałowi „Parasol”.

Dowódcą akcji został Stanisław Leopold „Rafał”, a jako miejsce jej przeprowadzenia wybrano róg ul. Powiśle i pl. Kossaka w Krakowie. Próbę podejmowano trzykrotnie. 11 lipca 1944 r. śmiertelnie zraniono oficera jadącego z Koppem, ale sam niemiecki generał prawdopodobnie wyszedł z zamachu bez szwanku.


źródło: Cisi i skuteczni
Foto: „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *