Niespełna dwa miesiące po 101 urodzinach odszedł na wieczną wartę ostatni Cichociemny – major Aleksander Tarnawski ps. Upłaz.
– Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci mjr. Aleksandra Tarnawskiego. Odszedł fantastyczny i wyjątkowy człowiek, darzony ogromnym szacunkiem przez wszystkich żołnierzy wojsk specjalnych. To wielka strata dla Polski, wielka strata dla wojsk specjalnych – powiedział Polsce Zbrojnej gen. dyw. dr Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. – W imieniu swoim, wszystkich żołnierzy i pracowników WS składam rodzinie i bliskim najszczersze wyrazy współczucia – dodał.
Cześć Jego Pamięci!
Major Aleksander Jan Michał Tarnawski ps. Upłaz, Wierch urodził się 8 stycznia 1921 roku. W czerwcu 1938 roku ukończył Gimnazjum Państwowe w Chorzowie i w październiku tego samego roku rozpoczął studia wyższe na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego.
Po wybuchu II Wojny Światowej 26 października 1939 roku przekroczył wraz z innymi uchodźcami wojennymi granicę polsko-węgierską, przedostał się do Francji gdzie rozpoczął służbę w 1. Dywizji Grenadierów. Po upadku Republiki Francuskiej ewakuował się do Wielkiej Brytanii i został skierowany do Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Crawford.
Zgłosił się do służby w Armii Krajowej. Po konspiracyjnym przeszkoleniu w dywersji i broni pancernej oraz odbyciu stażu w oddziałach brytyjskich został przetransportowany do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Zrzutu do Polski dokonano w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller 12”. Desantowanie Cichociemnych odbyło się na placówkę odbiorczą „Kanapa”, położoną koło wsi Baniocha koło Góry Kalwarii pod Warszawą.
Z okazji 100 urodzin Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej przygotowała materiał filmowy poświęcony Majorowi.
Polecamy także gorąco rozmowę Majora Tarnawskiego z Krzysztofem Puwalskim – weteranem Jednostki Wojskowej GROM.
Comments
Cześć i chwała Bohaterom!