Odsłonięcie postumentu kapitana Oszka

Żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT podczas odsłonięcia postumentu ku pamięci kapitana Oszki

Drugiego maja w Zabrzu, nieopodal budynku mieszkalnego przy ul. Franklina Roosevelta 47, odsłonięto postument upamiętniający dokonania kapitana Roberta Oszka – pochodzącego z Zabrza wybitnego żołnierza i powstańca śląskiego. Tablicę z czarnego granitu posadowiono w miejscu dawnej kamienicy, w której Oszek przyszedł na świat. Odsłonięcie odbyło się w asyście żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT, której Zespół Szturmowy „C” dziedziczy tradycje oddziału kapitana Oszka.

Zasłynął on z odwagą i męstwem w czasie III Powstania Śląskiego. Był twórcą i dowódcą oddziału szturmowego marynarzy i uczestnikiem walk o Górę Św. Anny. Następnie komendantem konspiracyjnej Organizacji „P”, której celem była ochrona polskich placówek i instytucji do momentu ich przejęcia przez władze polskie.

Za swoje zasługi Robert Oszek był wielokrotnie honorowany odznaczeniami rangi państwowej: Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasług, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Gwiazdą Śląską. 

Więcej na miastozabrze.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *