Nowe karabinki modułowe dla FORMOZY

Jednostka Wojskowa FORMOZA

16 kwietnia 2021 roku Jednostka Wojskowa FORMOZA poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu ograniczonym na dostawę karabinków modułowych WS, które najprawdopodobniej mają zastąpić karabinki Heckler & Koch G36. Pomimo tego, że w przetargu wartość zamówienia ograniczono do 428 tysięcy euro (ok 1,9mln złotych) to wybrana oferta opiewa na niemal 2,4 mln złotych i została złożona przez Allies Incorporated Sp. zo.o.

Jest to kolejna próba zakupu karabinków tego typu. Poprzednie postępowanie w tej sprawie rozpoczęto 16 czerwca ubiegłego roku. Oczekiwano wówczas, iż dostawy zostaną zrealizowane do 15 grudnia br. Jednak do 24 czerwca nie otrzymano żadnych ofert i 8 lipca zdecydowano o unieważnieniu postępowania.

Obecnie, podstawowym uzbrojeniem JWF są 9-mm pistolety maszynowe H&K MP5 i właśnie – 5,56-mm karabinki automatyczne H&K G36KV w odmianie z 400-mm lufą, choć wykorzystywane są także inne konstrukcje strzeleckie produkowane przez SIG Sauer. Pozostałe jednostki Komponentu Wojsk Specjalnych używają H&K HK416, a wybór G36 przez JWF wynika z faktu, iż broń ta jest lepiej dostosowana do użytkowania w środowisku morskim.

źródło: FORMOZA, Milmag

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *