20 kwietnia 2022 roku wprowadzona została odznaka pamiątkowa Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Wszystko za sprawą opublikowanej wczoraj w Dzienniku Urzędowym Decyzji Nr 51/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 kwietnia 2022 roku. Odznaka pamiątkowa „stanowi formę wyróżnienia żołnierzy i pracowników DKWS za nienaganną służbę i pracę oraz uhonorowania innych osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla DKWS. Odznaka symbolizuje więź łączącą żołnierzy i pracowników, której podstawą są tradycje jednostki, etos służby i charakter wykonywanych zadań”. Pierwsze nadania odznaki pamiątkowej DKWS zapewne już za miesiąc w 15lecie Wojsk Specjalnych.
Odznaka, o wymiarach 40×40 mm, ma kształt krzyża kawalerskiego barwy oksydowanego srebra z obramowaniem zakończonym kulkami. Pośrodku krzyża umieszczono srebrny nóż szturmowy wzoru 98, będący symbolem wojsk specjalnych. Od środkowej części noża odchodzą na lewą i prawą stronę odznaki srebrne skrzydła orła wojsk specjalnych, symbolizujące zwycięstwo. Na lewym ramieniu krzyża znajdują się srebrne litery „DK”, a na prawym ramieniu krzyża – srebrne litery „WS”.
Użyte elementy stanowią skrót nazwy DKWS.
Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, zwanemu dalej „Dowódcą”, z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym, po co najmniej roku służby w DKWS;
3) pracownikom resortu obrony narodowej, po co najmniej dwóch latach pracy w DKWS;
4) żołnierzom rezerwy będącym na przydziałach mobilizacyjnych w DKWS przez okres co najmniej 3 lat oraz po odbyciu ćwiczeń wojskowych;
5) innym osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla DKWS, na wniosek Komisji, o której mowa w pkt 7, zwanej dalej „Komisją”.
Odznakę nadaje Dowódca na podstawie wniosku zaopiniowanego przez Komisję, a fakt nadania odznaki potwierdza się w rozkazie dziennym Dowódcy. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją stwierdzającą nadanie odznaki, zwaną dalej „legitymacją”, i niedopuszczalne jest jej przekazywanie, darowanie, sprzedawanie, użyczanie lub wymienianie.
Wcześniej odznakę pamiątkową „o wymiarach 55 mm x 27 mm stanowił nóż szturmowy wz. 98, który jest podstawowym modelem współczesnego, polskiego noża wojskowego. Do noża, w jego środkowej części, dołączone są skrzydła spadającego do walki orła, jako element wyżej wspomnianego Bojowego Znaku Spadochronowego”.